Transformace psychiatrické péče v Kosovu


Transformation of Psychiatric Care in Kosovo

The last ten years of political and societal changes in Kosovo, part of the Federal Republic ofYugoslavia, have influenced the organization and quality of the local health care system. Thecurrent situation in mental health is characterized by insufficiency of provided care, medicalstaff and a low number of hospital beds.Despite the fact that mental health services are based on a biological model with little tradition ofpsychosocial treatment or community care and support, WHO advisers recommend that the future mental health services shored be focused on a community based approach.

Key words:
psychiatry, community-based mental health centre (CMHC).


Autoři: J. Vevera;  D. Pohlreich
Působiště autorů: Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN, Praha, přednosta prof. MUDr. J. Raboch, DrSc. Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha, ředitel MUDr. RNDr. J. Petr, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., , 2001, No. 6, pp. 291-293.
Kategorie: Články

Souhrn

Politické a společenské změny, které proběhly v Kosovu, části Federativní republiky Jugoslávie v posledních 10 letech, se odrazily i v organizaci a kvalitě místního zdravotnictví. Psychiatrická péče je v současnosti charakterizována nedostatečnou úrovní poskytovaných služeb,nedostatkem zdravotního personálu a nedostatečným počtem nemocničních lůžek. I když většinalékařů je striktně biologicky orientována, a dosud pracovala jen v rámci institucializovanéhozdravotního systému, budoucnost psychiatrické péče má, podle plánů poradců z WHO, spočívatv deinstitucionalizaci a komunitně orientované péči.

Klíčová slova:
psychiatrie, deinstitucionalizace, komunitně orientovaná péče.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se