Sociální fobie u pacientů se syndromem závislostina alkoholu


Social Phobia in Patients with Alcohol Dependence

Social phobia is a common anxiety disorder characterised by marked fear and diskomfort insituations involving possible scrutiny or evaluating by others. The condition is associated withconsiderable impairment of function and a great deal of comorbidity like depression or alcoholdependence. The purpose of this study was to determine symptoms of social phobia in alcoholics.Subjects included 100 patients, 60 male and 40 female, who met DSM-IV criteria for alcoholdependence. Diagnosis of social phobia was established by a psychiatric interview and also according to DSM-IV. Liebowitz Social Anxiety Scale and Sheehan Disability Scale evaluated symptomsand psychosocial adaptation of patients. We determined the symptoms of social phobia in alcoholics, 19 per cent of them having this diagnosis. Epidemiological and clinical evidence suggestsa relationship between social phobia and alcoholism, with our study showing that social phobiaoften precedes alcohol problems.

Key words:
social phobia, anxiety disorders, alcohol dependence.


Autoři: N. Baková;  J. Raboch;  P. Popov
Působiště autorů: Psychiatrická klinika 1. LF UK a VFN, Praha, přednosta prof. MUDr. J. Raboch, DrSc. Oddělení pro léčbu závislostí VFN, Praha, primář MUDr. P. Popov
Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., , 2001, No. 6, pp. 276-280.
Kategorie: Články

Souhrn

Sociální fobie je poměrně často se vyskytující úzkostná porucha, jejímž jádrem je strachze sociálních situací, ve kterých jedinec cítí, že by mohl být hodnocen druhými. Porucha jespojená s výrazně zhoršeným fungováním v sociálních situacích a častým výskytem komorbidit,především deprese a závislosti na alkoholu. Vyšetřili jsme 100 pacientů, 60 mužů a 40 žen, kteřísplňovali DSM-IV kritéria pro syndrom závislosti na alkoholu. Diagnóza sociální fobie byla u těchto pacientů stanovena po psychiatrickém vyšetření a opět podle DSM-IV kritérií. Symptomatikaa psychosociální adaptace byly hodnoceny pomocí Liebowitzovy škály symptomů sociální fobiea Sheehanovy škály nezpůsobilosti. Celkem 19 procent pacientů se závislostí na alkoholu splňovalo DSM-IV kritéria pro sociální fobii. Epidemiologické a klinické nálezy svědčí o určitém vztahumezi sociální fobií a syndromem závislosti na alkoholu s tím, že sociální fobie často předcházívzniku syndromu závislosti.

Klíčová slova:
sociální fobie, úzkostná porucha, syndrom závislosti na alkoholu.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se