Perinatální úmrtnost novorozenců před 70 lety: Časopis Česká gynekologie z roku 1942


Vyšlo v časopise: Čes. Gynek.2012, 77, č. 4 s. 374-391

Komentář k článkům v České gynekologii z roku 1942

Číst odborné články v našem časopise Česká gynekologie z roku 1942 (před 70 lety) je pro porodníka velmi vzrušující. Zvláště pak, jsou-li psány osobnostmi, jako byl prof. Pazourek, tehdy ještě doc. Lukáš a primář Moudrý. Ve svých sděleních v tomto čísle České gynekologie rozebírají novorozeneckou úmrtnost v tehdejším I. a II. zemském porodnickém oddělení, tj. dnešní Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN, v porodnici „U Apolináře“. Ve svých článcích reagují na přednášku tehdy velké osobnosti české patologie prof. Šikla, který prezentoval prenatální a novorozeneckou úmrtnost v pražských porodnických ústavech z roku 1940.

Jde o zdařilý vědecký rozbor perinatální úmrtnosti novorozenců, který v podstatě používáme s malými obměnami dodnes. Prof. Pazourek již tehdy, před 70. lety správně rozděluje příčiny úmrtnosti vzniklé v těhotenství, za porodu a v poporodním období. Rovněž rozdělení příčin ze strany matky a plodu jsou platné dodnes. V textu jsou poměrně přesně uvedeny statistické údaje v několika tabulkách. Novorozenci hmotnostní kategorie pod 1000 g jsou označeni jako „fetus non vitalis“. Přežívalo pouze 1 %. V hmotnostní kategorii 1000–2500 g umírala čtvrtina novorozenců, tedy 25 %. V časném novorozeneckém období řada dětí umírala na malformace, adnátní syfilis, porodní traumatismus, fetální erytroblastózu apod. Již tehdy měli naši předchůdci problémy se záchranou novorozenců s probíhající intrapartální hypoxií. Ze 189 novorozenců zemřelých v časném novorozeneckém období byla u 46 hlavní příčinou intrapartální hypoxie. Nejčastěji šlo o protrahované porody, pupečníkové komplikace a poruchy funkce placenty. Prof. Pazourek uvádí, že „nelze tyto děti zachránit žádným spolehlivým výkonem“. V žádném ze článků totiž není ani zmínka o císařském řezu, který byl zřejmě v této době ještě bez antibiotik velice rizikovým výkonem s vysokou mateřskou úmrtností. Naši předchůdci zřejmě brilantně ovládali všechny ostatní vaginální porodnické operace, jako klešťové porody, obraty a extrakce konců pánevních. Pro nás nepochopitelný je poměrně velký počet embryotomií na živém plodu v rámci záchrany matky. Šlo především o ženy s patologickou pánví, nejčastěji rachitickou, ženy s eklamptickým záchvatem a dalšími vážnými komplikacemi. Zcela neskutečně zní chlouba doc. Lukáše který uvádí, že v roce 1941 na II. zemském porodnickém oddělení za rok zemřelo z 3088 porodů pouze 5 žen.

V textu mě zaujala zmínka o domácích porodech, tehdy v Čechách běžně uplatňovaných. Doc. Lukáš upozorňuje porodní asistentky v domácí praxi „aby dávaly klinice včas to, co jí náleží, a ne až v poslední chvíli“. Je to velmi moudré upozornění pro aktivistky v dnešní době, které u nás preferují opětné zavedení domácích porodů.

V tehdejším čísle České gynekologie je i rubrika pro praxi „Hlídka pro praksi“. Je zde popisováno chování ženy při tetanu, což je mnohému z nás neznámé. Ženy se prudce zmítají, převalují se, bouřlivě pobíhají, dopouštějí se na sobě i na živém i neživém násilných manipulací. Je doporučeno podání skopolaminu a i.v. aplikace morfia.

Závěrem bych uvedl, že jen těžko lze pochopit umění našich porodnických předchůdců, kteří pracovali bez kardiotokografie, bez ultrazvuku a bez možnosti zavčas ukončit porod císařským řezem. Věnuji jim tichý obdiv a úctu.

Prof. MUDr. Zdeněk Hájek, DrSc.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více