Gynekologicko-porodnická klinika „U Apolináře“


Vyšlo v časopise: Čes. Gynek.2012, 77, č. 4 s. 271
Kategorie: Editorial

Gynekologicko-porodnická klinika „U Apolináře“ sídlí v budově bývalé Zemské porodnice, kterou navrhl a postavil v letech 1865–1875 přední český architekt, stavitel a mecenáš vědy, kultury a umění Josef Hlávka (1831–1908). Provoz byl zahájen 28. 4. 1875.

Klinika prochází po roce 1989 postupnými rekonstrukcemi jednotlivých křídel budovy. V roce 1992 byla dokončena rekonstrukce operačních sálů a jednotky intenzivní péče gynekologické části kliniky, o dva roky později pak vzniká moderní oddělení šestinedělí s nadstandardním vybavením pokojů s lůžky rooming in a oddělení intenzivní péče o novorozence, postupně je zaváděna počítačová síť. Částečnými stavebními úpravami procházejí i prostory obou traktů porodních sálů.

V roce 1996 je kardinálem Vlkem požehnána – po rozsáhlé obnově a restauraci maleb – kaple sv. Kříže.

Na podzim roku 1998 došlo ke sloučení I. a II. gynekologicko-porodnické kliniky v jedno pracoviště: Gynekologicko-porodnickou kliniku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (1. LF UK a VFN) a na jaře roku 2000 bylo do budovy v Apolinářské přestěhováno poslední oddělení gynekologické části bývalé I. gynekologicko-porodnické kliniky z hlavního areálu VFN na Karlově náměstí.

V roce 2001 jsou slavnostně otevřena 3 nová oddělení – Jednotka intenzivní péče neonatologie, endoskopické operační sály s lůžkovým zázemím a oddělení rizikového těhotenství.

V následujících letech se daří rozvíjet pedagogické a vědecké zázemí kliniky rozsáhlou rekonstrukcí posluchárny včetně jejího komplexního vybavení nejmodernější audiovizuální technikou, která umožňuje pořádání telekonferencí s přímými přenosy z operačních sálů.

Ve společných veřejných prostorách se místy postupně navrací původní duch stavitele Hlávky (kamenné hlavní schodiště, odkrývání stropních kleneb, obnovy dlažby…).

V dubnu letošního roku uplyne 5 let od vzniku nových prostor oddělení onkologie, Centra fetální medicíny a ultrazvukové diagnostiky a oddělení šestinedělí.

Od počátku letošního roku procházejí rekonstrukcí laboratoře a ambulance Centra asistované reprodukce.

Na klinice pracuje celkem 103 lékařů, z nich někteří jen na částečný pracovní úvazek, 387 sester a 67 dalších pracovníků a všechny tři úseky (gynekologie, porodnice a neonatologie) jsou vybaveny 307 lůžky (z toho 50 lůžek JIP).

Mimo léčebně preventivní činnost se na klinice řeší mnoho grantů a výzkumných projektů. Každý rok je v průměru publikováno 40 prací s impakt faktorem, přičemž u 20 článků jsou prvními autory pracovníci kliniky. Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN Praha patří mezi pracoviště s evropskou akreditací EBCOG (European Board and College of Obstetrics and Gynaecology) pro postgraduální vzdělávání v oboru gynekologie a porodnictví. Je jediným pracovištěm v Evropě, které má současně i další tři akreditace pro subspecializaci urogynekologie udělovanou EBCOG/EUGA (European Urogynaecological Association), onkogynekologie udělovanou EBCOG/ESGO (European Society of Gynecological Oncology) a perinatologie udělovanou EBCOG/EAPM (European Association of Perinatal Medicine). Klinika nabízí strukturovaný program tříměsíčních odborných stáží pro lékaře v závěrečném roce specializační přípravy v oboru gynekologie a porodnictví. Absolvování této stáže je podmínkou pro získání specializační způsobilosti. Na závěr stáže se provádí příslušný atestační operační výkon. Každé akreditované pracoviště vypisuje program samostatně. Cílem tříměsíčního pobytu školence na pracovišti s evropskou akreditací je především doplnění praxe, která nebyla nebo nemohla být dostatečně získána na hlavním školicím pracovišti. Za jednotlivé bloky strukturované stáže zodpovídají: urogynekologie – prof. MUDr. A. Martan, DrSc., doc. MUDr. J. Mašata, CSc., onkogynekologie a senologie – prof. MUDr. D. Cibula, CSc., endoskopie – doc. MUDr. D. Kužel, CSc., doc. MUDr. M. Mára, CSc., perinatologie – prof. MUDr. Z. Hájek, DrSc., doc. MUDr. A. Pařízek, CSc., prof. MUDr. R. Plavka, CSc., ultrazvuková diagnostika a fetální medicína – prof. MUDr. P. Calda, CSc., reprodukční medicína – as. MUDr. K. Řežábek, CSc.

Na klinice probíhá řada seminářů, konferencí a dalších aktivit v souvislosti s dalším vzděláváním lékařů jak z Čech, tak i ze zahraničí, proto prezentujeme soubor publikací, které se týkají činností lékařů naší kliniky.

Prof. MUDr. A. Martan, DrSc.


Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví Reprodukční medicína

Článek vyšel v časopise

Česká gynekologie

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se