Peroperační beta-blokáda


Perioperative Betablockade

Adverse cardiac outcomes continue to be an important cause of perioperative morbidity and mortality in the non-cardiac surgery. This is related to the high prevalence of coronary artery disease in the aging surgical population. Beta-blockers were proved useful and efficacious in the treatment of perioperative myocardial ischaemia and arrhythmia. Early studies suggested that the prophylactic perioperative betablockade could also reduce perioperative and long-term morbidity and mortality. The administration of beta-blockers to patients with coronary artery disease or with risk factors who undergo major noncardiac surgery is now recommended in the published guidelines. However, one recent meta-analysis and several new studies have not confirmed the postulated beneficial effects of perioperative betablockade and gave rise to an animated controversy. Until the finalization of ongoing large trials in the next two years, the decision to start prophylactic perioperative beta-blockade remains at the discretion of the responsible physicians. This decision should be based on the patient’s risk, the type of surgery and on the consideration of potential interactions and side-effects of the selected beta-blocker.

Key words:
beta-blockers, non-cardiac surgery, cardiac risk, complications, evidence.


Autoři: K. Škarvan
Působiště autorů: Departement Anästhesie, Universitätsspital Basel, Švýcarsko
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2007; 146: 321-328
Kategorie: Přehledový článek

Souhrn

Kardiální komplikace zůstávají i nadále významnou příčinou peroperační morbidity a mortality. Tato skutečnost souvisí s vysokým výskytem ischemické choroby srdeční v progresivně stárnoucí populaci nemocných, podrobujících se závažným chirurgickým zákrokům. Beta-blokátory se osvědčily jako užitečné a účinné prostředky v léčbě peroperační ischémie myokardu a arytmií. Brzy na to se ukázalo, že peroperační blokáda je schopna také redukovat peroperační a dlouhodobou morbiditu a mortalitu a je proto doporučována současnými směrnicemi pro peroperační péči o nemocné s kardiálním rizikem. Nejnovější práce však předpokládanou účinnost peroperační beta-blokády nepotvrdily a vyvolaly živou polemiku. Dvě rozsáhlé studie, jejichž výsledky se očekávají v příštích dvou letech, by měly přinést definitivní odpověď. Do té doby zůstává rozhodnutí o předpisu a provedení profylaktické peroperační blokády v pravomoci ošetřujících lékařů. Toto rozhodnutí by se mělo opírat o riziko pacienta, druh plánované operace a zvážení možných nežádoucích interakcí a vedlejších účinků zvoleného beta-blokátoru.

Klíčová slova:
beta-blokátory, chirurgie, kardiální riziko, komplikace, evidence.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se