Molekulární patogeneze hemofilie A


Molecular Pathogenesis of Haemophilia A

Haemophilia A is one of the most common inherited bleeding disorders. Bleeding phenotype is caused by mutations within factor VIII gene, which result in deficient activity of the factor VIII in plasma. Various genetic defects have been described to affect factor VIII transcription, translation or its amino acid composition. Utilisation of 3D-model of the factor VIII helped to identify amino acid substitutions which adversely affect the protein folding and those which disturb various factor VIII interactions. Genetic defects have been stratified with respect to the relative risk of factor VIII inhibitor formation and a mechanism by which the antibody inhibits its function has been described. The knowledge has been utilised in current diagnostic practice and developement of future therapeutic strategies.

Key words:
haemophilia A, factor VIII, factor VIIIa, factor VIII gene, inhibitor, mutation, von Willebrand factor, factor IXa, tenase.


Autoři: D. Habart
Působiště autorů: Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2005; 144: 727-732
Kategorie: Přehledový článek

Souhrn

Hemofilie A patří mezi nejčastější vrozené krvácivé choroby. Krvácivý fenotyp je způsoben nedostatkem funkční aktivity faktoru VIII v krevní plazmě. V patogenezi hemofilie A se uplatňuje spektrum mutací od rozsáhlých inverzí, delecí a inzercí různého rozsahu až po jednonukleotidové záměny. Deficit faktoru VIII je tak důsledkem poruchy transkripce, translace nebo aminokyselinové sekvence. Studium aminokyselinových záměn s pomocí 3D-modelu ukázalo, které záměny vedou k abnormálnímu poskladání proteinu a jeho nestabilitě a které narušují jeho funkční interakce. Podařilo se také stratifikovat genetické defekty podle rizika vzniku inhibitoru a odhalit mechanizmus působení inhibujících protilátek. Získané poznatky jsou postupně využívány v diagnostické praxi a vývoji nových léčebných postupů. 

Klíčová slova:
hemofilie A, faktor VIII, faktor VIIIa, gen F VIII, inhibitor, mutace, Willebradův faktor, faktor IXa, tenáza.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se