Čemu vhodnému se mohou intenzivisté naučit v geriatrii?


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 6, s. 311
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Reid A, Young P. What Intensivists Can Learn from Geriatric Medicine. ICU Management & Practice 2020; 20(3): 195–197.

Klinicky pojatý přehledný článek svým názvem vychází ze současné reality, že počet akutních pacientů pokročilého věku se v intenzivní péči stále zvyšuje. Geriatrie/gerontologie přitom sleduje především jejich chronické choroby, s nimiž se dlouhodobě léčí, často ambulantně a poměrně úspěšně. Intenzivní péče u nich však dominantně řeší akutní závažné stavy ve vymezeném čase. Její zaměření ale musí pokrýt celý jejich komplexní stav a průběh a v častých případech i nové specifické komplikace.

Řadí se k nim tzv. „brain failure syndrome“. Delirium doprovází až celou třetinu přijatých pacientů. Významně se horší již anamnesticky probíhající demence s kognitivní dysfunkcí, přidruží se ztráta zvyklé mobility, přechod na změněné medikace, úprava předchozí chronické farmakoterapie.

Nový postup v intenzivní péči musí zvládnout a zkoordinovat všechny uvedené výzvy – cituje se jako promyšlená multikomplexita, vždy personalizovaně cílená na daného pacienta, na jeho možnosti a prognózu.

Obdobné výzvě v geriatrii se i v intenzivní medicíně ujímá pro dané pacienty/pacientky současné metodické doporučení 5M: Vyžaduje soustředit se u pacientů nejen na jejich akutní inzult, ale intenzivně i na mysl, mobilitu, medikace, multimorbiditu, maximální klinický i rekondičně etický význam. Tomu mají odpovídat témata společného systematického, cíleného výzkumu pro budoucnost.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 6

2020 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se