Celková anestetika – liší se rizikem onkologické progrese?


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 6, s. 291
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Cata JP, Sood AK, Eltzschig HK. Anesthetic Drugs and Cancer Progression: Facto r Fiction. Anesthesiology 2020; 133(4): 698–699. Makito K, Matsui H, Fushimi K, Yasunaga H. Volatile versus Total Intravenous Anesthesia for Cancer Prognosis in Patients Having Digestive Cancer Surgery. A Nationwide Retrospective Cohort Study. Anesthesiology 2020; 133(4): 764–773.

Poměrně krátký souhrnný článek mapuje současný stav výzkumných výsledků a doporučení k uvedenému tématu. Vztahuje se k již dlouho studované tematice možné podpory růstu tumoru a zvýšeného rizika celotělového vzniku jeho nových metastáz v důsledku peroperační volby celkové anestezie. Text cituje sedm významných studií s onkochirurgickou tematikou s výsledky především z posledních dvou let. Výsledně srovnává celkovou anestezii typu TIVA s propofolem s inhalační anestezií sevofluranem, v obou souborech užitých při onkochirurgických výkonech na trávicí trubici. Hodnotí s rozborem rozsáhlou práci univerzitního japonského týmu. Makito et al. z roku 2019 a 2020 s velkým retrospektivním rozborem 196 303 pacientů/pacientek nezjistili významný rozdíl v pooperační mortalitě ani v opětovném výskytu nebo rozšíření původního tumoru. Po podání sevofluranu nedošlo k onkologickému zvratu ani u karcinomu prsu po relativně malých výkonech a neprokázal se ani po rozsáhlejších operacích. Studie je vysoce validní se spolehlivými klinickými výsledky.

Zatím zůstává výzkumně ne zcela propracované téma chování onkologických buněk v orchestraci celého peroperačního a pooperačního období a léčby. Výsledky in vitro o vlivu jednotlivých celkových anestetik jsou totiž na rozdíl od výše uvedeného posuzovaného makromodelu pozitivní a přitom rozdílné; budou vyžadovat další studie na humanizovaných myších modelech. Pro výzkum bude třeba jednotně užít inhalační anestezii místo TIVA s propofolem. Podle dosavadních výsledků se pro klinickou anesteziologii v onkochirurgii TIVA s propofolem nadále nedoporučuje.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 6

2020 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se