Nekardiochirurgické výkony s pooperační hypotenzí – jak ovlivní myokard?


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 6, s. 286
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Liem VGB, Hoeks S, Mol KHJM, Potters JW, Grüne F, Stolker RJ, et al. Postoperative Hypotension after Noncardiac Surgery and the Association with Myocardial Injury. Anesthesiology 2020; 133(3): 510–522.

Většina provedených studií se zaměřuje na hypotenzi v časném pooperačním období, vyjádřenou především systolickým tlakem, popř. systolicko‑diastolickými hodnotami a sleduje nepříznivý vliv na ischemické srdeční děje a klinické projevy i po nekardiochirurgické operativě.

V současné době přistupují i klinicky významné studie, které sledují/ monitorují a navíc dokumentují střední arteriální tlak MAP (mean arterial pressure) peroperačně i pooperačně. Hodnotí jeho údaje, a zejména přesněji posuzují jeho poklesy ve vztahu k hodnotám HS – troponinu T v prvních 24 pooperačních hodinách u pacientů vyžadujících pooperační intenzivní péči, popř. při patologicky zvýšené hodnotě až v prodlouženém průběhu prvních tří pooperačních dnů.

Uvedená unicentrická klinická observační studie univerzitního výzkumného týmu z Rotterdamu (Nizozemí) zařadila 1 710 pacientů ve věku ≥ 60 let se středně až velmi závažnými nekardiochirurgickými výkony při hraničních pooperačních hodnotách MAP 50–75 mmHg a s hodnotami HS‑troponinu T ≥ 50 ng/ml. Hypotenze se vyskytla u 8 % pacientů s MAP < 60 mmHg a u 48 % pacientů s hodnotou MAP < 75 mmHg. Při trvání po dobu delší než 635 minut signifikantně korelovala s pooperačním poškozením myokardu – zvýšením hodnoty HS-troponinu T. Peroperační přechodná hypotenze s MAP v uvedených pásmech se tímto zhoršeným průběhem nekomplikovala. Studie – popisy, výsledky i text a statistické zpracování – je doplněna podrobnými tabulkami a grafy k detailnímu prostudování.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 6

2020 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se