Autopiloti na operačním sále – významný nový prvek


Autoři: doc. MUDr. Drábková Jarmila, CSc.
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 31, 2020, č. 5, s. 259
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Ruskin KJ, Corvin C, Rice SC, Winter SROV. Autopilots in the Operating Room. Safe Use of Automated Medical Technology. Anesthesiology 2020, 133(3): 653–665.

Automatické prvky medicínských technologií pronikají velmi iniciativně i do klinické anesteziologie. Jsou totiž schopny významně zvýšit bezpečnost pacientů, ale současně přinášejí i nové až ambivalentní momenty z jiných rychle se vyvíjejících technických profesí a technologických prostředí. Anesteziologové na ně musí být připraveni – jinak mohou vést až k nesprávnému hodnocení a mohou mít i nečekané následky.

Příkladem pro včasnou simulační přípravu tímto směrem jsou pro anesteziologii velká a pokročilá průmyslová odvětví. Představují je zejména letectví, provoz jaderných elektráren a autonomních vozidel.

V anesteziologii se budou změny týkat především vigilance, optimalizace postupů při dysfunkcích, nabývání a udržování dovedností. Výzkum se zaměří na interakce člověk-pacient-odborník a přístrojové vybavení, na jejich vzájemné komunikace a na řešení komplikovaných a překvapivých situací.

Výchova i výuka by měla být systematicky zahájena již nyní – realizace je nutno promítnout do náplně práce, kompetencí i právní odpovědnosti.

Rozsáhlý text je připraven odborníky z univerzitních pracovišť v Chicagu a Dayton Beach jako multidisciplinární, má podrobný edukativní ráz se 110 citacemi i z mimomedicínských oborů. Má systematické rozvržení, je psán úsporným, konkrétně se vyjadřujícím slohem a stojí za pročtení i zamyšlení.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 5

2020 Číslo 5

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se