MUDr. Karel ZÍTKO
(1928–2011)


Autoři: J. Pokorný
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 22, 2011, č. 6, s. 372
Kategorie: Nekrolog

Dne 14. září t. r. zemřel zakládající odborník resuscitační péče v České republice MUDr. Karel Zítko.

Narodil se 28. 8. 1928 v Opavě. Na podzim 1938 po obsazení Sudet odešla jeho rodina nejprve do Hranic, poté do Prahy, kde Karel vyrůstal. Studoval na francouzském reálném gymnáziu. V roce 1947 maturoval a získal stipendium ke studiu dějin umění na pařížské Sorbonně, avšak pro změnu politických poměrů v roce 1948 nebylo možno záměr uskutečnit. Rozhodl se studovat medicínu v Praze a promoval v roce 1952. V roce 1959 složil atestaci I. stupně z chirurgie a v roce 1962 z nástavbového oboru anesteziologie.


Po promoci pracoval v letech 1953–1955 jako sekundární lékař v civilní nemocnici v Ružomberoku, v letech 1956–1964 v nemocnici v Púchově. Poté od 16. 12. 1964 pracoval do 15. 2. 1965 jako odborný lékař ve Výzkumném ústavu lékařské elektroniky v Praze, vedeném MUDr. B. Peleškou, DrSc.

Od roku 1965 pracoval pod vedením doc. MUDr.  E. Racenberga, CSc., na experimentálním resuscitačním oddělení ÚKECH, které bylo umístěno do historických prostor nemocnice v Praze 1 Na Františku. Po emigraci E. Racenberga a všech dalších anesteziologů z ÚKECH v Krči na podzim roku 1968 byl Karel Zítko pověřen vedením resuscitačního oddělení a vedl je do roku 1976. V tom roce bylo toto pracoviště vyčleněno z ÚKECH, stalo se součástí Záchranné služby hl. m. Prahy a po výběrovém řízení byla postavena do čela MUDr. J. Drábková, CSc.

Zítko po několika týdnech přešel na anesteziologické pracoviště ve Fakultní nemocnici Na Bulovce v Praze 8. Primář ARO MUDr. D. Miloschewsky ho přizval k plánování lůžkové části ARO v nově budovaném pavilonu ortopedické kliniky. Po jeho otevření byl Zítko jmenován vedoucím nové, velice moderně vybavené lůžkové části pro poskytování resuscitační péče. Resuscitační stanice ARO FN Na Bulovce vychovala pod jeho vynikajícím vedením celou řadu intenzivistů, mimo jiné i současnou vedoucí lékařku MUDr. Zdeňku Krupkovou. Tato stanice sloužila jako klinická základna katedry anesteziologie a resuscitace ILF; byla výukovým pracovištěm pro stážisty z celé republiky.

Svěřené pracoviště vedl Zítko do konce roku 2002, kdy ho ve vedoucí funkci nahradila MUDr. Z. Krupková. Do důchodu odešel na konci roku 2004.

Karel Zítko byl výborným učitelem mladších lékařů. Na svěřeném pracovišti dosahoval výtečných výsledků, pracoviště mělo a stále má vysokou odbornou úroveň.

Zesnulého Karla Zítka jsem znal po dlouhá léta jako nesmírně skromného a čestného člověka a nadprůměrně vzdělaného odborníka nejen v medicíně, ale všeobecně. Považuji ho za průkopníka resuscitační péče u nás.

Jiří Pokorný sen.


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 6

2011 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×