Anesteziologie a resuscitace v Ústřední vojenské nemocnici Praha v letech 1948–1972


Anaesthesiology and resuscitation in The Central Army Hospital in Prague (1948–1972)

The Central Army Hospital is the medical facility where the development of anaesthesiology to a higher medical specialization in Czechoslovakia began. On 1st January 1948 General J. Skvaril, MD, the chief of the Army Medical Services, set up in The First Army Hospital – later The Central Army Hospital – the first Department of Anaesthesiology in Czechoslovakia. The medical staff of this department provided anaesthesia for all the surgical departments of the hospital. More than that they devoted themselves to the education of students at the 2nd Medical Faculty of the Charles University, to the research within the framework of the Special Part of the State Research Plan, and to the postgraduate education of physicians in anaesthesiology in the Institute for Postgraduate Medical Education in Prague.The high professional standard of anaesthesiology in The Central Army Hospital contributed significantly to the remarkable results achieved in neurosurgery, thoracic and abdominal surgery, cardiac surgery, maxillo-facial surgery and otorhinolaryngology. The journey of the Department of Anaesthesiology to opening their “own” IT beds on 22nd November 1981 was hard and prolonged. A definite solution to this problem was achieved later in the new surgical pavilion for surgical specialities in the 1990s. From the early 1960s to the 1980s I was the head of the State Research Framework “Anaesthesiology and Resuscitation in Extraordinary Conditions”. The Framework was divided into separate research tasks completed by physicians and technicians in selected medical and technical facilities. An important part of my task was the training of civilian reserve-physicians for the military function of “Physician with erudition in anaesthesiology” for use in extraordinary conditions. This programme went on for 20 years. Thanks to their hard scientific and research work, 2 Doctors of Medical Sciences, 4 Candidates of Medical Sciences, 2 Professors, 2 Associated Professors and 4 Lecturers in Anaesthesiology came out of the Department of Anaesthesiology in The Central Army Hospital in Prague.

Key words:
history of anaesthesiology – military medicine – research – education


Autoři: J. Pokorný
Působiště autorů: Komise pro historii oboru ČSARIM
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 18, 2007, č. 2, s. 120-124
Kategorie: Historie oboru

Souhrn

Ústřední vojenská nemocnice je zdravotnickým zařízením, ve kterém začal v Československu vývoj anesteziologie směřovat k lékařskému oboru od 1. 1. 1948. K tomuto datu zřídil náčelník zdravotnické služby armády gen. MUDr. J. Škvařil na návrh plk. MUDr. L. Spinadela ve Vojenské nemocnici 1, pozdější Ústřední vojenské nemocnici, první anesteziologické oddělení v tehdejším Československu. Pracovníci oddělení zajišťovali anesteziologickou spolupráci všem operačním oborům ústavu. Výzkumu se věnovali v rámci zvláštní části státního plánu výzkumu, výuce studentů na fakultě dětského lékařství UK a výuce postgraduální na půdě Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů (ILF) Praha. Úroveň anesteziologie v ÚVN výrazně přispěla k výborným výsledkům neurochirurgie, chirurgie hrudní a břišní, včetně výkonů kardiochirurgických, stomatochirurgie, otorinolaryngologie. Cesta ARO k lůžkové resuscitační části byla v ÚVN strastiplná a zdlouhavá, trvala do 22. 11. 1981 a definitivně byla vyřešena až s vybudováním nového chirurgického pavilonu v 90. letech minulého století. Od začátku 60. let do konce 80. let 20. století jsem vedl státní výzkumný úkol „Anesteziologie a resuscitace za mimořádných podmínek“. Členil se na dílčí úkoly, na jejichž řešení pracovali lékaři nejen z ARO ÚVN, ale i z řady vojenských a civilních nemocnic a technici z ÚVN, z Montážních závodů Liberec, z Konštrukty Trenčín a z n. p. Chirana. Významným úkolem byl po více než 20 let trvající výcvik civilních lékařů-záložníků na vojenskou funkci „lékař s anesteziologickou erudicí“ pro případ mimořádných podmínek. Z ARO ÚVN, díky vědecko-výzkumné a pedagogické práci, vyšli 2 doktoři lékařských věd, 4 kandidáti lékařských věd, 2 profesoři oboru, 2 docenti a 4 odborní asistenti katedry AR.

Klíčová slova:
historie anesteziologie – vojenské zdravotnictví – výzkum – výuka


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 2

2007 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se