Perspektivy antimikrobiální léčby v blízké a vzdálenější budoucnosti


Prospectives of antimicrobial therapy in the near and far future

At present the most important problem of antimicrobial therapy is acquired resistance in every category of micro-organisms. The solution to this problem lies in research of new antimicrobial therapeutics (antibiotics) in the groups of drugs used for a long time and research into new groups. An important inspiration for this undertaking comes from basic research of plants mainly from tropical forests and human antimicrobial agents (cathelicidines, defensines). However, this approach does not suffice due to the rapid development of resistance of the micro-organisms and therefore the shortening lifespan of new antibiotics. Other options are considered e.g. bacteriophage therapy, the use of extracorporeal elimination for the killing of the microbes and others. Many of these methods were successfully implemented in experiments. In the near future (10–20 years ahead) we expect multiresistance of gram-negative bacterial strains to be the main problem, as we do not possess new antibiotics for clinical use and/or advanced research. Fungal infections may become a greater problem than nowadays. Nevertheless, we predict that antibiotic therapy will remain the most important therapeutic method in the treatment of infectious diseases. Alternative therapeutic approaches may play a more significant role in the treatment in the more distant future.

Key words:
new antibiotics – microbial resistance


Autoři: M. Kolář 1;  A. Jedličková 2
Působiště autorů: Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, VFN Praha 1;  Ústav klinické biochemie a diagnostických laboratoří, Klinická mikrobiologie a antibiotické centrum , VFN Praha 2
Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 18, 2007, č. 2, s. 103-112
Kategorie: Intenzivní medicína - Souhrnný článek

Souhrn

Podstatným problémem antimikrobiální terapie je vývoj získané resistence původců ve všech kategoriích mikroorganismů. Odpovědí je hledání nových antimikrobiálních léků (antibiotik) v užívaných skupinách i vývoj skupin nových. Důležitou inspirací pro jejich vyhledávání je široce koncipovaný základní výzkum rostlin, především z tropických lesů, naděje vzbuzuje i výzkum humánních antimikrobiálních působků. Zrychlující se rozvoj rezistence však zkracuje využitelnost nově nasazovaných preparátů, a proto vyžaduje i hledání alternativních cest. Jako perspektivní se jeví např. výzkum využití bakteriofágů, objevují se postupy využívající extrakorporální metody eliminace k odstraňování mikrobů atd.V blízké budoucnosti (v horizontu 10–20 let) bude zřejmě ústředním problémem multirezistence gramnegativních kmenů, pro které v současnosti chybí alternativy v podobě nových či v pokročilém výzkumu se nacházejících antimikrobiálních léků; větším problémem než dnes bude zřejmě i rezistence mykotických původců. Přesto lze odhadovat, že tato blízká budoucnost bude patřit nejspíše novým skupinám antibiotik, jejichž vývoj zdaleka není uzavřen. Za jejím horizontem bude pravděpodobně i místo pro větší uplatnění některých, v současnosti ještě experimentálních metod.

Klíčová slova:
antibiotika – mikrobiální rezistence


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 2

2007 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se