Vliv kombinace ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu na syndrom polycystických ovarií

31. 10. 2016

Prezentovaná studie italského týmu publikovaná v časopisu Human Reproduction zkoumala endokrinní, klinický a ultrazvukový profil během léčby pacientek se syndromem polycystických ovarií (PCOS) kombinací ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu a po jejím skončení.

Design studie

Studie zahrnovala dlouhodobou léčbu kombinací ethinylestradiolu a cyproteron-acetátu − celkem 60 cyklů − a následně 6 měsíců sledování po ukončení léčby. Účastnilo se jí 140 žen s polycystickými vaječníky a středně či těžce závažným akné, 108 žen vykazovalo rovněž známky hirsutismu. 

Průběh a výsledky

K významné změně endokrinního profilu došlo po 6 cyklech léčby. Další signifikantní pokles gonadotropinů, estrogenů a androgenů byl patrný po 12 cyklech spolu s větším nárůstem hladiny globuliny vázajícího pohlavního hormonu (SHBG) a inzulinu podobného růstového faktoru (IGFBG). Mezi 12. a 60. cyklem došlo pouze k významnému snížení hladiny dehydroepiandrosteron-sulfátu (DHEAS).

Akné zmizelo u všech pacientek za 12−24 cyklů, ale projevy hirsutismu i po 60 cyklech přetrvaly u 30,6 % pacientek, přičemž mírné či středně závažné projevy se zlepšily a původně závažný hirsutismus přetrval, avšak v mírnější formě. Dle ultrazvukových nálezů významně poklesl ovariální objem a počet mikrocyst. Za 6 měsíců po skončení léčby byly endokrinní parametry stejné jako na počátku, došlo k relapsu akné i hirsutismu, zatímco ultrazvukový vzhled ovarií byl lepší než na počátku, ale horší než na konci léčby.

Závěr

Výsledky studie ukazují účinnost této léčebné kombinace v léčbě androgenních projevů, zvláště akné a hirsutismu.

(paute)

Zdroj: Falsetti L., Gambera A., Tisi G. Efficacy of the combination ethinyl oestradiol and cyproterone acetate on endocrine, clinical and ultrasonographic profile in polycystic ovarian syndrome. Hum Reprod 2001; 16 (1): 36−42.Štítky
Dětská gynekologie Gynekologie a porodnictví
Nejnovější kurzy
Antikoncepce a její další výhody pro uživatelky
Autoři: doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Trombózy v gynekologii a porodnictví
Autoři: Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se