Souvislost mezi infekcí lidským papilomavirem a orofaryngeálním dlaždicobuněčným karcinomem

26. 6. 2015

Výsledky prováděných studií v posledních letech ukazují, že výskyt orofaryngeálního dlaždicobuněčného karcinomu (OPSCC) je kromě kouření a konzumace alkoholu často spojen i s infekcí lidským papilomavirem (Human papillomavirus – HPV), a to hlavně v oblasti tonzil a kořene jazyka. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny proto v roce 2007 prohlásila HPV za rizikový faktor OPSCC. OPSCC přitom častěji postihuje muže, a to až v 80 % případů.

Infekce HPV má vliv i na chování nádoru. Pacienti s HPV-pozitivním OPSCC, zvláště ti, kteří nikdy nekouřili, mají lepší odpověď na léčbu než pacienti s OPSCC HPV-negativním. Většina pacientů s HPV-pozitivním OPSCC by proto nepotřebovala nejagresivnější formu chemo-radioterapie, která v současnosti tvoří základ terapie rakoviny hlavy a krku a která je spojena s četnými nežádoucími účinky.

V posledních letech došlo v západních zemích k nárůstu výskytu OPSCC spolu s nárůstem výskytu HPV-pozitivních nádorů. Statistiky přitom ukazují, že pacienti s HPV-pozitivním OPSCC, stejně jako pacientky s HPV-pozitivním nádorem cervixu většinou začínají dříve se sexuálním životem a mají více sexuálních partnerů. Zdá se tedy, že tento narůstající trend souvisí se zvyšující se prevalencí sexuálně přenosného HPV. Je proto velmi důležité zabývat se i u tohoto karcinomu kromě léčby i prevencí.

Bylo by vhodné zahájit u pacientů s HPV-pozitivním OPSCC a předpokládanou dobrou prognózou klinické studie, které by zhodnotily účinnost méně intenzivní chemoterapie, než je standardně podávaná. Zároveň by měla být zvážena prevence těchto nádorů plošnou vakcinací chlapců před zahájením pohlavního života v návaznosti na současnou imunizaci dívek.

(epa)

Zdroj: Dalianis T. Human papillomavirus (HPV) and oropharyngeal squamous cell carcinoma. Presse Med. 2014 Nov 11; 43 (12P2): e429–e434; doi: 10.1016/j.lpm.2014.08.010. [Epub ahead of print]Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se