Přímý efekt očkování proti HPV současně u chlapců i dívek – analytická studie

31. 8. 2015

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) je dnes zavedeno v řadě zemí s cílem ochránit dívky a ženy před nádorem děložního čípku. Rozšíření očkovacího programu i na chlapce by mohlo znamenat přínos i pro ženy, i když tento přínos bude nejspíše malý. Narůstající důkazy o roli HPV infekce v rozvoji jiných nádorů tak otvírají další oblast pro protektivní efekt HPV vakcinace. Jaká je role očkování chlapců v prevenci nádorů spojených s HPV infekcí?

Inzerce

Holandští autoři se zaměřili na posouzení efektu očkování HPV u chlapců na prevenci zátěže nádorovým onemocněním u mužů. Ve své práci využili přístup bayesináské syntetické metody, kdy hodnotili dopad očkování proti HPV sérotypu 16 a 18 na výskyt karcinomů anorekta, penisu či orofaryngu, a to u heterosexuálů i homosexuálů. Nižší nákaza mužů HPV od očkovaných dívek vede k nižšímu riziku HPV asociovaných nádorových onemocnění, nemá však vliv na riziko rozvoje těchto nádorů u homosexuálů.

Tato statisticky zaměřená studie ukázala, že před zavedením HPV očkování v Holandsku byla ztráta let získaného života v plné síle (QALY, Quality Adjusted Life Years) na 1000 mužů 14,9. Toto číslo by bylo sníženo o 37 %, pokud by bylo proočkováno 60 % dívek (což je současný stav proočkovanosti proti HPV v Holandsku). Pokud by se míra ochrany mužů měla navýšit, pak by bylo potřeba naočkovat 795 chlapců k ochraně jednoho dalšího muže před nádorovým onemocněním spojeným s HPV. Pokud by byla proočkovanou dívek 90 %, pak by zátěž nádorovým onemocněním spojeným s HPV u mužů byla snížena o 66 %. Pak by bylo potřeba naočkovat 1735 chlapců k ochraně jednoho dalšího muže.

Tato studie prokázala, že z vakcinace dívek muži profitují nepřímo. Toto však neplatí u homosexuálních mužů, zejména pokud jde o anorektální karcinom. Odhaduje se, že očkování dívek může mít významný vliv na zátěž spojenou s orofaryngeálními karcinomy.

Studie konstatuje, že představitelé států by se měli v první řadě zaměřit na co největší proočkovanost u dívek. Zahrnutí chlapců do preadolescentních HPV očkovacích programů bude vhodné, pokud bude společnost schopna tento program financovat. Význam očkování chlapců se bude odvíjet od cen vakcín a míry proočkovanosti dívek. Každopádně platí, že program HPV očkování dívek by měl být jednou z priorit rozvinutých států.

(eza)

Zdroj: Bogaards J. A. Et al. Direct benefit of vaccinating boys along with girl against oncogenic human papillomavirus: baesian evidence synthesis. BMJ 2015, 650: h2016

Štítky
Gynekologie a porodnictví
Nejnovější kurzy
Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Antikoncepce a její další výhody pro uživatelky
Autoři: doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se