Optimálního přínosu očkování proti HPV lze dosáhnout při vakcinaci před 14. narozeninami

28. 2. 2015

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) má nejvyšší účinnost, pokud je provedeno před prvním pohlavním stykem. Průzkum provedený v Německu ukázal, že pouze 5 % žen má pohlavní styk před 14. rokem věku. Očkování by tedy mělo být dokončeno do 14. narozenin. Za předpokladu podobného chování českých dívek je toto zjištění v souladu s českou praxí, kdy je očkování hrazeno u dívek ve věku 13–14 let.

V Německu je očkování proti HPV hrazeno u dívek ve věku 12–17 let. Z důvodu prudkého nárůstu výskytu HPV infekce brzy po pohlavním styku je z důvodu optimalizace očkování nutné znát údaje o věku při prvním pohlavním styku specifické pro danou zemi. Němečtí autoři proto provedli průzkum, jehož primárním cílem bylo popsat sexuálním chování mladých žen.

V období 2010–2012 provedli průřezovou studii u náhodně vybraných žen ve věku 20 až 25 let. Použili strukturovaný dotazník, ve kterém ženy samostatně vyplňovaly sociodemografické údaje, informace o sexuálním chování včetně věku při prvním pohlavním styku a informace o očkování proti HPV.

Zúčastnilo se celkem 823 žen (14,2 % oslovených žen) a 95,4 % z nich uvádělo, že již mělo pohlavní styk. Před 18. rokem mělo pohlavní styk 70 % dívek, ovšem před 14. rokem pouze 5 % dívek. Nižší věk v době prvního pohlavního styku koreloval nezávisle s vyšším počtem sexuálních partnerů, s kouřením a těhotenstvím.

Autoři došli k závěru, že optimalizace účinnosti očkování proti HPV v Německu lze dosáhnout při podání vakcíny dívkám před 14. narozeninami, tedy s 95% pravděpodobností před prvním pohlavním stykem.

(zza)

Zdroj: Remschmidt, Fesenfeld M., Kaufmann A. M., et al. Sexual behavior and factors associated with young age at first intercourse and HPV vaccine uptake among young women in Germany: implications for HPV vaccination policies. BMC Public Health. 2014 Dec 5; 14 (1): 1248. [Epub ahead of print]Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se