Je možné využít vakcinaci proti HPV také v léčbě recidivujících orálních papilomů a kožních bradavic?

22. 11. 2015

Vakcinace proti lidským papilomavirům (HPV) je prevencí vzniku genitoanálních nádorů. Běžnými projevy infekce HPV jsou také kožní verrucae vulgares a papilomy v dutině ústní, hltanu a hrtanu. Nedávno byla uveřejněna kazuistika pacienta, u kterého došlo po vakcinaci kvadrivalentní očkovací látkou proti HPV k vyhojení chronických orálních papilomů.

Studie v časopisu JAMA Dermatology popisuje 60letého imunokompetentního pacienta s recidivujícími verukózními útvary na rtech, jazyku, tonzilách a bukální sliznici, které byly refrakterní vůči opakovaným excizím. Vyšetření bioptických vzorků ukázalo skvamocelulární papilomy, genotypizací byl prokázán HPV typu 32.

Podání kvadrivalentní vakcíny proti HPV vedlo během 4 týdnů po první dávce k výraznému zlepšení a po 3 měsících (1 měsíc po podání druhé dávky) ke kompletnímu vymizení všech mukokutánních papilomů. Ani během následujících 18 měsíců (1 rok po podání poslední dávky vakcíny), kdy byl pacient sledován, nedošlo k recidivě onemocnění.

Rešerší literatury autoři zjistili, že nebyl popsán jiný případ účinnosti vakcíny proti HPV u orálních papilomů. Nalezli však 8 kazuistik pacientů, u kterých po podání kvadrivalentní HPV vakcíny došlo k vyhojení diseminovaných recidivujících kožních veruk, a to v jednom případě i u imunodeficientní pacientky.

Vakcinace proti určitému typu HPV může vést k protekci i vůči typům v očkovací látce neobsaženým. Tato ochrana je zprostředkovaná produkcí zkříženě protektivních imunoglobulinů a cytotoxických T-lymfocytů. Autoři práce upozorňují, že by bylo velmi přínosné provést randomizovanou klinickou studii k ověření využití vakcinace kvadrivalentní očkovací látkou proti HPV v léčbě onemocnění, jako jsou orální papilomy a kožní verrucae vulgares.

(blu)

Zdroj: Cyrus N. et al. Effect of quadrivalent human papillomavirus vaccination on oral squamous cell papillomas. JAMA Dermatol 2015 Sep 2, doi: 10.1001/jamadermatol.2015.2805 [Epub ahead of print].Štítky
Gynekologie a porodnictví
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se