Je možné využít vakcinaci proti HPV také v léčbě recidivujících orálních papilomů a kožních bradavic?

22. 11. 2015

Vakcinace proti lidským papilomavirům (HPV) je prevencí vzniku genitoanálních nádorů. Běžnými projevy infekce HPV jsou také kožní verrucae vulgares a papilomy v dutině ústní, hltanu a hrtanu. Nedávno byla uveřejněna kazuistika pacienta, u kterého došlo po vakcinaci kvadrivalentní očkovací látkou proti HPV k vyhojení chronických orálních papilomů.

Inzerce

Studie v časopisu JAMA Dermatology popisuje 60letého imunokompetentního pacienta s recidivujícími verukózními útvary na rtech, jazyku, tonzilách a bukální sliznici, které byly refrakterní vůči opakovaným excizím. Vyšetření bioptických vzorků ukázalo skvamocelulární papilomy, genotypizací byl prokázán HPV typu 32.

Podání kvadrivalentní vakcíny proti HPV vedlo během 4 týdnů po první dávce k výraznému zlepšení a po 3 měsících (1 měsíc po podání druhé dávky) ke kompletnímu vymizení všech mukokutánních papilomů. Ani během následujících 18 měsíců (1 rok po podání poslední dávky vakcíny), kdy byl pacient sledován, nedošlo k recidivě onemocnění.

Rešerší literatury autoři zjistili, že nebyl popsán jiný případ účinnosti vakcíny proti HPV u orálních papilomů. Nalezli však 8 kazuistik pacientů, u kterých po podání kvadrivalentní HPV vakcíny došlo k vyhojení diseminovaných recidivujících kožních veruk, a to v jednom případě i u imunodeficientní pacientky.

Vakcinace proti určitému typu HPV může vést k protekci i vůči typům v očkovací látce neobsaženým. Tato ochrana je zprostředkovaná produkcí zkříženě protektivních imunoglobulinů a cytotoxických T-lymfocytů. Autoři práce upozorňují, že by bylo velmi přínosné provést randomizovanou klinickou studii k ověření využití vakcinace kvadrivalentní očkovací látkou proti HPV v léčbě onemocnění, jako jsou orální papilomy a kožní verrucae vulgares.

(blu)

Zdroj: Cyrus N. et al. Effect of quadrivalent human papillomavirus vaccination on oral squamous cell papillomas. JAMA Dermatol 2015 Sep 2, doi: 10.1001/jamadermatol.2015.2805 [Epub ahead of print].

Štítky
Gynekologie a porodnictví
Nejnovější kurzy
Hormonální léčba akné
Autoři: MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D.

Antikoncepce a její další výhody pro uživatelky
Autoři: doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.

Hořčík nad zlato aneb Nedostatek magnézia z pohledu internisty, neurologa a gynekologa
Autoři: MUDr. Jarmila Křížová, Ph.D., MUDr. Magdaléna Hlavačková, MUDr. Petra Herboltová

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se