Čtyřleté setrvání na terapii TNF-inhibitory v léčbě revmatoidní artritidy

21. 9. 2009

Cílem následující studie bylo stanovit čtyřleté setrvání na léčbě jednotlivými TNF-inhibitory a vypočítat HRs (hazard ratios, poměr pravděpodobností) jejich vysazení.

Cílem následující studie bylo stanovit čtyřleté setrvání na léčbě jednotlivými TNF-inhibitory a vypočítat HRs (hazard ratios, poměr pravděpodobností) jejich vysazení. Tato data jsou ojedinělá a byla získána z registru DANBIO, což je dánský celostátní a dobrovolný registr, kde jsou od roku 2000 sbírána data o revmatologických pacientech na biologické terapii.

Při každé návštěvě pacienta jsou zaznamenávána demografická data, markery aktivity choroby, stávající terapie, více či méně závažné nežádoucí účinky a eventuálně důvody přerušení léčby. Nejčastější diagnózou je pak revmatoidní artritida, následuje ankylozující spondylitida a psoritická artritida.

Studie zahrnovala celkem 2 935 pacientů s revmatoidní artritidou, z toho 832 pacientů (28 %) bylo léčeno adalimumabem, 703 (24 %) etanerceptem a 1 400 (48 %) infliximabem. Tito pacienti byli sledováni od zahájení první terapie TNF-inhibitory, a to buď k datu ukončení této terapie, nebo k 1. říjnu 2008.

HRs byl pak vypočítán po korekci pro základní aktivitu choroby, věk, trvání choroby, konkomitantní podávání metotrexátu a prednisolonu, počet předchozích podávaných DMARDs (chorobu modifikující léky) a HAQ skóre (dotazník kvality života).

Výsledky ukázaly následující procenta setrvání na terapii – pro adalimumab to bylo 56 %, pro etanercept celých 63 % a pro infliximab 44 %.

V této celostátní follow-up studii se tedy jako nejlepší ukázalo setrvání na terapii etanerceptem. Po korekci pro vstupní charakteristiky byla pravděpodobnost vysazení terapie nejvyšší pro infliximab a nejnižší pro etanercept, a to bez ohledu na důvod vysazení léčby.

(pes)

Zdroj: Hetland M. L., Ann Rheum Dis 2009; 68 (Suppl 3): 739Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se