Rekombinantní trombomodulin by podle experimentálních výsledků mohl urychlovat hojení ran u diabetiků

20. 4. 2015

Podle právě publikované práce snižuje prostředí bohaté na glukózu expresi látek podporujících hojení ran v keratinocytech (trombomodulinu a toll-like receptoru – TLR-4), a to zřejmě prostřednictvím TNF-α (tumor necrosis factor α). Naproti tomu rekombinantní trombomodulin zvyšuje expresi TLR-4 a podporuje hojení ran u diabetiků. 

Inzerce

Podle právě publikované práce snižuje prostředí bohaté na glukózu expresi látek podporujících hojení ran v keratinocytech (trombomodulinu a toll-like receptoru – TLR-4), a to zřejmě prostřednictvím TNF-α (tumor necrosis factor α). Naproti tomu rekombinantní trombomodulin zvyšuje expresi TLR-4 a podporuje hojení ran u diabetiků.

Již dříve bylo prokázáno, že trombomodulin exprimovaný a v rozpustné formě také vyplavovaný keratinocyty urychluje hojení ran. Vědci nyní prokázali, že exprese trombomodulinu a TLR-4 je snížena v lidských keratinocytech kultivovaných v prostředí bohatém na glukózu a v keratinocytech diabetiků. Zvýšená exprese a vyplavování trombomodulinu navozené vznikem rány byly v lidských keratinocytech kultivovaných v hyperglykemickém prostředí a v kůži potkanů s experimentálním diabetem potlačeny.

Nyní bylo dokázáno, že suplementace rekombinantního trombomodulinu může u lidských keratinocytů in vitro a u myší s experimentálním diabetem zvýšit expresi TLR-4 a podporovat hojení kožních ran. Tento efekt nebyl prokázán u myší s delecí Tlr4, u nichž bylo zjištěno zpomalené hojení ran. Dalším výsledkem tohoto výzkumu bylo pozorované zvýšení TNF-α, které bylo závislé na dávce glukózy, a snížení exprese TM a TLR-4 při aplikaci TNF-α.

Autoři došli k závěru, že ke snížení exprese trombomodulinu a TLR-4 v hyperglykemickém prostředí, jehož důsledkem je zpomalené hojení ran, dochází pravděpodobně prostřednictvím TNF-α. Podávání rekombinantního trombomodulinu může zvyšovat expresi TLR-4, což by mohlo příznivě ovlivnit hojení ran u diabetiků.

(zza)

Zdroj: Cheng T. L., Lai C. H., Chen P. K., et al. Thrombomodulin promotes diabetic wound healing by regulating toll-like receptor 4 expression. J Invest Dermatol. 2015 Feb 4. doi: 10.1038/jid.2015.32. [Epub ahead of print]

 

 Štítky
Dětská chirurgie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Partner sekce
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.