Zpráva z kongresu ASCO: Palbociclib zvyšuje přežití u pacientek s metastatickým karcinomem prsu

1. 7. 2015

Z výsledků nové studie, prezentované na kongresu Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) v Chicagu, vyplývá, že přidání palbociclibu k hormonální terapii zvyšuje šanci na přežití u pacientek s metastatickým karcinomem prsu.

Ve dnech 29. 5. – 2. 6. 2015 se v americkém Chicagu konal každoroční kongres Americké společnosti pro klinickou onkologii. Hned druhý den kongresu přinesl velmi zajímavou zprávu. Podlé nové studie otištěné v New England Journal of Medicine vyplývá, že přidání palbociclibu k hormonální terapii zvyšuje přežití u pacientek s HR+/HER2− metastatickým karcinomem prsu. Palbociclib je inhibitor cyklindependentní kinázy 4 a 6 a americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) je indikován k léčbě HR+/HER2− pokročilého metastatického karcinomu prsu u postmenopauzálních žen.

Výsledky výzkumu

Nicholas Turner a jeho kolegové z Institute of Cancer Research in London náhodně rozdělili 521 žen do dvou skupin. Medián věku činil 57 let. První skupina podstoupila léčbu fulvestrantem a palbociclibem. Druhá skupina podstoupila léčbu kombinací fulvestrantu a placeba. U všech účastnic studie byl diagnostikován HR+/HER2− karcinom prsu, který po iniciální hormonální terapii dále progredoval nebo po ukončení terapie došlo k relapsu nemoci. Cílem výzkumu bylo porovnat délku přežití bez progrese onemocnění mezi první a druhou skupinou.

Průměrná doba bez progrese onemocnění činila u skupiny léčené kombinací fulvestrantu a palbociclibu 9,2 měsíce. Průměrná doba bez progrese onemocnění ve skupině léčené monoterapií fulvestrantem oproti tomu činila 3,8 měsíce. Markantní rozdíl v úspěšnosti terapie donutil výzkumníky předčasně ukončit studii a nabídnout léčbu palbociclibem i kontrolní skupině žen. Při terapii fulvestrantem a palbociclibem došlo u žen k rozvoji nežádoucích účinků v podobě mírně zvýšené únavnosti, vypadávání vlasů a bolestí v ústní dutině. Nežádoucí účinky však nebyly nijak závažné a pouze několik málo pacientek kvůli vedlejším efektům léčby výzkum ukončilo.

Turner dále předeslal, že jeho tým v současnosti potřebuje více času na to, aby ozřejmil dlouhodobé účinky terapie palbociclibem. Výzkumníci se kromě celkové doby přežití v dlouhodobém měřítku soustředí i na využití palbociclibu u žen s HR+ karcinomem prsu v počátečních stadiích.

(holi)

Zdroj: http://www.practiceupdate.com/content/asco-palbociclib-ups-survival-in-hr43-metastatic-breast-cancer/25819Štítky
Dětská onkologie Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se