75 let prof. MUDr. Karla Trnavského, DrSc.


Vyšlo v časopise: Vnitř Lék 2005; 51(12): 1413
Kategorie: Osobní zprávy

Hora ruit ...

Zdá se mi, jako by to bylo nedávno, kdy jsem vážil život a dílo tehdy 70letého prof. MUDr. Karla Trnavského, DrSc. Připomínám, že se narodil 6. prosince 1930 v Brně.

Co se za uplynulých pět let v jubilantově života běhu změnilo? Prof. Trnavský zůstává stále svůj. Má natrvalo fixovaný stejný hodnotový žebřík. Nic neslevil ze svých ideálů, etických postulátů, zásad a postojů. Ani zubu času se nedaří nahlodat mnohostrannou aktivitu, pozitivní myšlení a životní elán charismatické osobnosti, jakou prof. Trnavský bezesporu je.

Ordinuje stále pilně v Arthrocentru, podílí se na mnohostranné činnosti IPVZ, přednáší na fakultě a zasedá v redakčních radách odborných medicínských časopisů. Má neutuchající invenci a tvůrčí nutkání. Jeho jméno je kontinuálně uváděno v autorských rejstřících edičních plánů zdravotnických nakladatelství. Publikuje neméně zdatně v lékařských časopisech. Je vítaným aktivním hostem na vědeckých konferencích, stejně jako na akcích odborných společností v celé České republice. Buduje a úspěšně v život uvádí gerontorevmatologii, jíž u nás položil základní kámen.

Neomezuje se však jen na odbornou činnost. Pěstuje kulturu v širokém slova smyslu. Je součástí jeho životního stylu odjakživa. S prof. Trnavským se můžete setkat v divadle, na koncertě, nevynechá žádnou výstavu výtvarného umění, která stojí za shlédnutí. V poslední době si dokonce našel čas ke psaní beletrie, i když jejími čtenáři jsou zatím jen jeho nejbližší přátelé a šuplík.

Prof. Trnavský akcentuje čím dál tím více nutnost a potřebu humánní etiky, morálky a lidské důstojnosti. Nejen v každodenním životě, ale i v profesi lékaře zvlášť. Proto se ve svých publikacích tolik zamýšlí nad vztahem a komunikací mezi lékařem a nemocným. V jeho úvahách rezonují dnes už klasická slova prof. Charváta: „Lékař nesmí být arogantní, chladný, bez citu. V lidech musí vzbuzovat úctu a důvěru, nikoliv strach. Lékaři jsou součástí společnosti. Nestojí nad ní jako elita, která by nerespektovala lidské hodnoty. Kultura je stejně důležitá jako vědění…“ (J. Charvát: Stáří se dívá na svět, 1973).

Z prof. Trnavského vyzařují bohaté životní zkušenosti, ratio, psýché i spiritus. To vše se v něm snoubí do hluboké moudrosti nezvykle harmonické osobnosti.

Chtěl bych nakonec ještě zdůraznit jeho filosofický fundament a lásku k vědě věd. „Quod optimus medicus, etiam philosophus“ (Galénos z Pergamu).

Q.B.F.F.S.

V úctě a přátelství Tvůj

Miroslav Vykydal

Prof. MUDr. Miroslav Vykydal, DrSc.,

Olomouc

Doručeno do redakce: 2. 2. 2005


Štítky
Diabetologie Endokrinologie Interní lékařství

Článek vyšel v časopise

Vnitřní lékařství

Číslo 12

2005 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Příběh jedlé sody
nový kurz
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Revmatoidní artritida: včas a k cíli
Autoři: MUDr. Heřman Mann

Všechny kurzy
Kurzy Soutěž Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se