Pražané jsou ochotni si u praktického lékaře více připlatit


Vyšlo v časopise: Prakt. Lék. 2008; 88(12): 738
Kategorie: Aktuality/zprávy/recenze

PRAHA: Z exkluzivního výzkumu, který agentura Výzkumy Soukup zpracovala pro internetový server lekari-online.cz, vyplynulo, že Pražané jsou podstatně ochotnější si za objednání na konkrétní hodinu připlatit než obyvatelé ostatních regionů ČR.

V Praze pacienty v této souvislosti pravděpodobně trápí problém delších čekacích dob na ošetření u praktického lékaře, nebo vyšší potřeba být u lékaře dříve ošetřen,“ uvedl Pavel Hilbert, zástupce internetového portálu lekari-online.cz. 

Výzkum ukázal, že pražské pacienty zřejmě čekání u praktického lékaře trápí více než pacienty v Čechách nebo na Moravě.

Celých 35 procent pražských pacientů by bylo ochotno si u lékaře připlatit za objednání na konkrétní hodinu,“ podotkl Pavel Hilbert. Oproti tomu v Čechách, respektive mimo Prahu, je takových pacientů pouze 19 procent a na Moravě dokonce jen 14 procent.

Nejvíce pacientů, a to celých 40 procent, je ochotno připlatit si do 30 Kč.

Průzkum také ukázal, že ti pacienti, kteří jsou ochotni si připlatit, v průměru udávají částku 55 korun,“ dodal Pavel Hilbert. Podrobnější analýza odhalila, že obyvatelé Prahy jsou ochotni připlácet vyšší částkou – v průměru 63 Kč, na rozdíl od obyvatelů ostatních regionů Čech – v průměru 58 Kč a Moravy – 41 Kč.

Celých 23 procent zaměstnaných pacientů je ochotno si připlatit za objednání na konkrétní hodinu a ukazuje se, že zaměstnance zřejmě čekání u lékaře docela trápí.

Je na zváženou, zda těmto zaměstnaným pacientům nenabídnout v některých dnech tzv. vyhrazenou ordinační dobu například v čase do 8.30, kdy by měli objednaní přednost před ostatními,“ navrhl Pavel Hilbert.

Dle vyjádření Pavla Hilberta chce internetový portál lekari-online.cz na základně tohoto průzkumu v budoucnu pacientům zprostředkovat relevantní informace o praktických lékařích.

Praktického lékaře si nevybíráme pouze pro jednorázový zákrok, ale pravděpodobně ho budeme opakovaně navštěvovat. Proto hodláme poskytnout pacientům co možná nejvíce informací, na jejichž základě se budou moci kvalifikovaně rozhodnout,“ řekl Pavel Hilbert.


Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospělé

Článek vyšel v časopise

Praktický lékař

Číslo 12

2008 Číslo 12

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se