Úvodní slovo ke Kardiologickému speciálu


Autoři: prim. doc. MUDr. Jiří Kettner, CSc., FESC
Působiště autorů: Zástupce přednosty kliniky, Vedoucí lékař OAK IKEM, Praha
Vyšlo v časopise: Oborový speciál
Kategorie: Editorial

Milí čtenáři, vážení kolegové,

dovolte mi pozvat Vás k prvnímu oborovému speciálu s kardiologickou tematikou, který připravili redaktoři portálu www.proLékaře.cz. Vybrali 14 zcela recentních textů z předních zahraničních časopisů. Vy se s nimi můžete seznámit zde na jednom místě prostřednictvím krátké anotace a v případě hlubšího zájmu dle vždy uvedeného odkazu na originál texty blíže prostudovat.

Protidestičková a antikoagulační léčba je nedílnou a významnou součástí léčby kardiovaskulárních onemocnění. Názvy „duální protidestičková léčba“ nebo „triple therapy“ se stávají běžnou součástí terapeutických doporučení. Nutnost kombinovat tyto léky někdy u konkrétního nemocného přináší problémy z pohledu bezpečnosti a zároveň účinnosti. Tomuto tématu se věnuje hned pět vybraných textů, jež Vám skvěle pomohou zorientovat se v něm: Především se jedná o doporučení Evropské kardiologické společnosti (ESC), která ve spolupráci s Evropskou společností pro srdeční a hrudní chirurgii přináší aktualizaci použití duální protidestičkové léčby u nemocných s ICHS. Zejména uvedené Desatero od prvního autora těchto guidelines stručně a přehledně shrnuje hlavní poznatky pro praxi. Další dvě studie hodnotí přínos kombinační léčby s rivaroxabanem a kyselinou acetylsalicylovou u nemocných se stabilními formami koronární nemoci a onemocněním periferních a karotických tepen. Čtvrté sdělení hodnotí retrospektivním rozborem u nemocných po prvním IM a s trombem v LK účinnost a bezpečnost kombinované antikoagulační a antiagregační léčby. Poslední anotace na toto téma upozorňuje na vyšší riziko krvácení u dlouhodobé antiagregační léčby zejména u starších nemocných s doporučením současného podávání inhibitorů protonové pumpy, poněvadž jde především o krvácení z horní části gastrointestinálního traktu. Z dalších textů vybírám Desatero z guidelines pro diagnózu a léčbu onemocnění periferních tepen. Další čtyři výběry se věnují problematice arteriální hypertenze. Zajímavé jsou výsledky velké prospektivní studie PURE o spojení příjmu cukrů a tuků s kardiovaskulární mortalitou.

Milí čtenáři, doufám, že Vás tento nový formát oborových speciálů osloví a přinese Vám vždy z určitého oboru zcela recentní poznatky – na jednom místě a s odkazem na původní zdroj. Přeji vám příjemné čtení.

Váš Jiří Kettner


Štítky
Dětská onkologie Dětská radiologie Chirurgie všeobecná Interní lékařství Kardiochirurgie Kardiologie Onkologie Radiodiagnostika Radioterapie

Článek vyšel v časopise

Oborový speciál

Číslo 2 Kardiologie

2018 Číslo 2 Kardiologie

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×