Oddělení nukleární medicíny, Masarykův onkologický ústav Brno


Vyšlo v časopise: NuklMed 2021;10:18-19
Kategorie: Z pracovišť NM

Historie

Oddělení nukleární medicíny vzniklo v Masarykově onkologickém ústavu již v roce 1969 za vedení doc. Kadlecové, tehdejší ředitelky ústavu. Zpočátku byla prováděna pouze funkční vyšetření, např. akumulační test štítné žlázy a izotopová renografie. V roce 1973 (prim. Kotas) dostalo oddělení pohybový scintigraf (Picker), tím se rozšířilo spektrum vyšetření o zobrazovací metody, zejména scintigrafii skeletu a jater. Laboratorní vyšetření metodami nukleární medicíny (radioimunoanalýza) byla zavedena od roku 1975 (prim. Svobodová). Další rozšíření, tentokrát o dynamická vyšetření, znamenalo vybavení gamakamerou MB 9200 v roce 1986. Po jednoročním vedení prim. Papírkovou v roce 1993, pak od roku 1994 do roku 2003 řídila oddělení prim. Miroslava Ilievová. V roce 1998 byl přístrojový park inovován instalací dvouhlavé SPECT gammakamery (Picker). Pořízením PET skeneru v roce 2003 (prim. Bolčák) se naše pracoviště stalo druhým centrem PET v ČR. Hlavní rozvoj oddělení pak probíhal (a dodnes stále probíhá) zejména v oblasti pozitronové emisní tomografie. Od roku 2013 do současnosti je primářem oddělení doc. MUDr. Zdeněk Řehák, Ph.D.


Současnost

V současné době se oddělení skládá ze scintigrafického úseku, kde provádíme značnou část ze spektra výkonů v konvenční nukleární medicíně (2x SPECT/CT kamera, přibližně 2600 výkonů ročně) a ambulantní terapeutické aplikace (89Sr, 223Ra). Na úseku pozitronové emisní tomografie (2x PET/CT kamera, přibližně 5000 výkonů ročně) provádíme (nebo jsme provedli) vyšetření s 11 různými pozitronovými radiofarmaky. Příprava radiofarmaka je v kompetenci Ústavní lékárny MOÚ. Velkou výhodou je, že na přípravě se střídavě podílí více než 10 radiofaramaceutů a laborantů.

Naše pracoviště je akreditováno, je zapojeno do pregraduální i postgraduální výuky jak lékařů, tak i nelékařských zdravotnických pracovníků, účastní se klinických studií, grantů i výzkumných projektů. V současné době je plánován další rozvoj i rozšíření činností oddělení.
Štítky
Nukleární medicína Radiodiagnostika Radioterapie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se