′ KARDIOPATOLOGIE


Autoři: I. Šteiner
Vyšlo v časopise: Čes.-slov. Patol., 57, 2021, No. 1, p. 10
Kategorie: MONITOR aneb nemělo by vám uniknout, že...

… v cévní patologii může hrát roli perivaskulární tuková tkáň

Perivaskulární tuková tkáň (PVTT) je zvláštní formou tukové tkáně, přítomnou v okolí krevních cév. Je přítomna u všech krevních cév, kromě mozkových. PVTT se účastní řady kardiovaskulárních procesů. Tradičně je považována za pasivní systém chránící cévy před externím poškozením. V současné době je ale prokázáno, že PVTT secernuje biologicky aktivní látky, které mají parakrinní vliv na cévy, tzv. adipokiny. Jsou secernovány adipocyty, infiltrují do cév a ovlivňují jejich tonus. Obecně, mohou mít vliv protizánětlivý či prozánětlivý.

Jsou známy dva PVTT - bílá (BTT) a hnědá (HTT), v závislosti na lokalizaci; např. hrudní aorta je obklopena HTT, zatímco břišní aorta má fenotyp BTT. BTT je rezervoárem energie nutné pro metabolismus, zatímco HTT slouží jako kanál pro rozšíření energie. Homeostáza je dána rovnováhou mezi BTT a HTT.

Morfologie tukové tkáně obecně je ovlivněna živočišným druhem, věkem a pohlavím. Tyto faktory mají významnou roli v objemu tukové tkáně, její funkčnosti, parakrinní aktivitě a predispozici k cévním nemocem.

Adipokiny jsou účastny v cévní patologii, buď aktivně či pasivně. Multifunkčnost PVTT je stále ne zcela objasněna, takže v současnosti není jasné, zda jde o „přátele“ či „nepřátele“. V budoucnosti by PVTT  mohla být cílem léčby různých cévních chorob.


Zdroje
  1. Samuel O. Review on multifaceted involvement of perivascular adipose tissue in vascular pathology. Cardiovasc Pathol 2020; 49: 107259.
Štítky
Patologie Soudní lékařství Toxikologie

Článek vyšel v časopise

Česko-slovenská patologie

Číslo 1

2021 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se