Fotoonycholýza způsobená doxycyklinem


Photoonycholysis Caused by Doxycycline

The authors describe the case of a 22-year-old woman treated with doxycycline on account oferythema on the buttock which developed after a sting by a tick and was evaluated as erythemachronicum migrans. In the course of three-week treatment with doxycycline, at the seaside a phototoxicreaction developed - erythema on uncovered parts of the body, and one week after terminationof treatment pain developed associated with onycholysis of the proximal parts of the nails of allfingers on both hands with maximum affection of the thumb.

Key words:
photoonycholysis - antibiotic treatment - doxycycline


Autoři: M. Bienová ;  M. Viktorinová
Působiště autorů: Klinika chorob kožních a pohlavních LF UP a FN, Olomouc přednosta doc. MUDr. M. Buček, CSc.
Vyšlo v časopise: Čes-slov Derm, , 2003, No. 1, p. 19-21
Kategorie: Články

Souhrn

Autoři popisují případ 22leté ženy léčené doxycyklinem pro erytém na hýždi vzniklý po přisátíklíštěte a hodnocený jako erythema chronicum migrans. Během třítýdenní léčby doxycyklinem připobytu u moře došlo ke vzniku fototoxické reakce - erytému na nekrytých partiích těla a týden poukončení léčby k bolestí provázené onycholýze proximálních částí nehtových plotének na všechprstech obou rukou s maximem postižení palců.

Klíčová slova:
fotoonycholýza - léčba antibiotiky - doxycyklin

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Dermatologie Dětská dermatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se