Editorial


Vyšlo v časopise: Ces Urol 2019; 23(3): 181-182
Kategorie: Editorial

Vážené kolegyně, vážení kolegové, mílí přátelé,

po příjemně optimistickém předvolebním editorialu prof. Marko Babjuka a otcovsky laděném editorialu prof. Tomáše Hanuše není jednoduché vybrat téma, které by zaujalo širokou obec našich urologů, od těch, kteří poprvé drželi cystoskop v rukách před týdnem, po zkušené kliniky, které nemůže nic překvapit. Správně tušíte, že se nemohu vyhnout dětské urologii. Vedle toho mi však na stůl v červenci přistála nová, byť netrpělivě očekávaná vyhláška o vlastním specializovaném výcviku v urologii. Jako člena akreditační komise urologie mě nemile překvapilo, že z ní vypadla jedna důležitá věta.

Ale nejprve k té dětské urologii. Jak víte, dětská urologie má v České republice velkou tradici a Československo bylo první zemí v Evropě, které zavedlo oficiální certifikované nástavbové vzdělávání v dětské urologii již v r. 1981. Od té doby se mnohé změnilo a dvouletý evropský edukační program European Board of Paediatric Urology byl nastartován v r. 2004 s udělováním titulu Fellow of European Academy of Paediatric Urology (FEAPU).

Ale zpět k nám. Ve snaze usnadnit edukaci pro všechny regiony a zatraktivnit další vzdělávání po atestaci v základním oboru byla většině nástavbových oborů zkrácena minimální doba vzdělávání (vyhláškou v r. 2018), z toho dětské urologii na 1,5 roku. I vedoucí pracovníci v urologii poukazovali na to, že doba edukace je dlouhá, zejména kritizovali nutnost strávit půl roku mimo pracoviště na dětské chirurgii nebo na dospělé urologii pro školence vycházející z urologie, resp. dětské chirurgie. Zkrácení edukace o šest měsíců tedy bude muset nejvíce postihnout právě tuto povinnou doplňkovou praxi. Pro usnadnění edukace menším centrům dětské urologie se také plánuje rozdělit edukaci v dětské urologii na akreditovaná pracoviště I. a II. typu.

Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo usilovat o grantovou podporu na MPSV pro dětské nástavbové obory. Záměrem je nejen vytvořit stabilní nový vzdělávací program, ale i podpořit regiony, které mají potřebu a zájem o odborníka v nástavbovém oboru (náhrada mzdy a hrazení všech edukačních aktivit). Grant však do dnešního dne nebyl schválen a zároveň se tím oddaluje vyhlášení nového zkráceného vzdělávacího programu.

V ČR je v současné době 8 center dětské urologie, z toho 6 s plnou akreditací, 20 dětských urologů a 5 školenců v dětské urologii. V této statistice patříme k evropské špičce, přesto jsou regiony, kde dětský urolog chybí. Se vznikem dalších center souvisí debata, která běží i na evropské úrovni, o provádění standardních bazálních a standardních pokročilých a superspecializovaných výkonů (centralizovaná péče). Ta ovlivní i zájem nových školenců o obor dětská urologie, ale také jejich kompetence.

Mladým urologům bych chtěl vzkázat, nebojte se dětského pacienta, jejich krásných maminek a pokorných otců, všem dokážete hodně pomoci. Zjistíte, že komunita dětských urologů je přátelská nejen u nás, ale všude ve světě. Nebojte se oslovit svého šéfa či jakéhokoli dětského urologa s dotazem: Mohla bych /Mohl bych vám pomoci v dětské urologii?

A nakonec k té chybějící větě. Z nové vyhlášky o vlastním specializovaném výcviku vypadla po 14 letech možnost nahradit dvě otázky ústní atestační zkoušky úspěšně složenou zkouškou European Board of Urology. Věřím, že tato změna neodradí naše mladé školence a že neztratí motivaci dále se hlásit a podstupovat tyto zkoušky EBU; věřím, že v tomto směru nepoleví ani tlak jejich vedoucích pracovníků a školitelů. Česká urologická společnost maximálně podporuje účast mladých lékařů na edukačních akcích u nás a v zahraničí a snad zůstane i finanční podpora úspěšným absolventům FEBU zkoušek. Jedinečný blokový edukační kurz EUREP se koná v Praze, jen je nutné se včas a rychle přihlásit. Jsem optimista!

Stejně jako profesor Tomáš Hanuš i já po dlouhém období končím svůj mandát v řídících funkcích České urologické společnosti. Děkuji Vám za důvěru, podporu a spolupráci, kterou jsem velmi dobře vnímal a které jsem si vážil. Přeji Vám všem spokojenost ve Vaší práci a radost v osobním životě.

doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc.

Urologická klinika VFN a 1. LF UK,

Ke Karlovu 6,

128 08 Praha 2

Praha, 2. 8. 2019


Štítky
Dětská urologie Nefrologie Urologie

Článek vyšel v časopise

Česká urologie

Číslo 3

2019 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více