Parodontální cysta


Periodontal Cyst

The case reports describes a 43-year female patient, who attended a regional dentist for a dull pain of mandible on the right, swelling of alveolus on the vestibular and lingual side and a beginning swelling of the right cheek. The dentist performed an intraoral incision, drainage and administered antibiotics. A purulent exudation lasted despite this therapy and the patient was therefore sent to a specialized ward. The following clinical and X-ray examination established the diagnosis of periodontal cyst. The antibiotic coverage was applied before extirpation of the cyst, the cavity was filled with augmenting material Poresorb, covered with the HyproSorb membrane and the wound was occluded with feather stitches. The histological examination revealed a keratocyst. In spite of the fact that the patient failed to present any complaints and the wound healed up, two months after the operation the tooth 45 lost its vitality and an endodontic treatment became necessary.

Key words:
periodontal cyst - cyst extirpation


Autoři: H. Steigerová;  M. Starosta
Působiště autorů: Klinika zubního lékařství LF UP a FN, Olomouc přednosta prof. MUDr. M. Eber, CSc.
Vyšlo v časopise: Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství, ročník 105, 2005, 6, s. 115-118
Kategorie: Články

Souhrn

Kazuistika popisuje případ 43leté pacientky, která se dostavila k obvodnímu stomatologovi pro tupou bolest dolní čelisti vpravo, zduření alveolu vestibulárně i linguálně a počínající otok pravé tváře. Byla provedena intraorální incize, drenáž a nasazena antibiotika. Hnisavá exsudace však přetrvávala, a proto byla pacientka odeslána na specializované pracoviště. Zde byla po klinickém a rtg vyšetření stanovena diagnóza parodontální cysty. V ATB cloně byla provedena exstirpace cysty, dutina vyplněna augmentačním materiálem Poresorb, překryta membránou HyproSorb a rána uzavřena matracovými stehy. Podle histologického vyšetření se jednalo o keratocystu. Přesto, že pacientka neměla žádné potíže a rána byla zhojena, došlo za 2 měsíce po operaci ke ztrátě vitality zubu 45 a bylo nutné jeho endodontické ošetření.

Klíčová slova:
parodontální cysta – exstirpace cysty


Štítky
Chirurgie maxilofaciální Ortodoncie Stomatologie

Článek vyšel v časopise

Česká stomatologie / Praktické zubní lékařství

Číslo 6

2005 Číslo 6

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
nový kurz
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více