PŘÍPRAVA SVĚTOVÉ KONFERENCE WPA PRAHA, 20. - 25. 9. 2008


Vyšlo v časopise: Čes. a slov. Psychiat., 104, 2008, No. 4, pp. 204.
Kategorie: Kongresy, konference, kurzy

Sjezd Americké psychiatrické asociace

(USA,Washington, 2. - 8. května 2008)

V době konání sjezdu Americké psychiatrické asociace (APA) ve Washingtonu se opět uskutečnilo několik přípravných a organizačních schůzí týkajících se našeho Kongresu. Světová psychiatrická společnost tradičně zorganizovala tzv. „WPA Forum“, v rámci kterého se setkává její vedení, tentokrát reprezentované prezidentem J. E. Mezzichem a generálním tajemníkem J. Coxem, se zonálními reprezentanty, předsedy národních společností a s ostatními funkcionáři, na němž se probírají nejpodstatnější akce a jiné záležitosti.

Na tomto setkání byly velmi kladně přijaty naše zprávy o tom, že jsme na pražskou konferenci do konce dubna přijali takřka 3000 abstrakt, stejný počet účastníků již také zaplatil kongresový poplatek. Informace o tom, že prezident ČR republiky prof.Václav Klaus přijal záštitu nad naší konferencí a osobně se zúčastní jejího zahájení, vyvolala spontánní potlesk.

Někteří účastníci ForaWPA 5. 5. 2008 v hotelu Capitol Hilton veWashingtonu (sedící zprava: Sheila Hollins, JuanMezzich, John Cox,George Christodoulou).
Obr. 1. Někteří účastníci ForaWPA 5. 5. 2008 v hotelu Capitol Hilton veWashingtonu (sedící zprava: Sheila Hollins, JuanMezzich, John Cox,George Christodoulou).

S přízní se setkala rovněž plánovaná plenární přednáška primátora P. Béma, lékaře-psychiatra, který se pohybuje ve špičkové politice, je i úspěšným sportovcem a možná jako první psychiatr zdolal Mount Everest;

přednáška se uskuteční v pondělí 22. 9. v 11 hod. a již nyní vyvolala zájem přítomných. Stejně tak zareagovali
na vyhlášení běhu „Running for mental health“, který bude odstartován ve středu 24. 9. v 18 hod. od Kongresového paláce směrem na Vyšehrad.Tuto akci mají na starosti naši mladí kolegové vedení J. Veverou. Prof.Gaebel mi osobně sdělil, jak se těší do Prahy na speciální Německo-české sympozium, které bude zorganizováno ve Vondráčkově posluchárně Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v neděli 21. 9. v 15 hodin.

Připomeneme si na něm společné začátky německé a české psychiatrie v Praze (J. Raboch), význam této školy pro tradiční psychopatologii (J. Libiger) a výhledy evropské psychiatrie (W. Gaebel). Při této příležitost bude zorganizován křest knihy „Guest book“ o slavných návštěvnících pražské psychiatrické kliniky, jako např. byli císař František Josef, Josef Jungman, František Palacký, Wagner Jauregg, Dault Tuke nebo Jean Martin Charcot. Zajímavé bylo sdělení J.Mezziche, že laureátem ceny Jeana Delaye, zakladatele WPA, se stal Hans Jürgen Möller, který přednese na konferenci jistě velmi atraktivní plenární přednášku ve středu 24. 9. v 11 hodin. Při hovorech s mnoha kolegy ve Washingtonu jsem nabyl dojmu, že považují naši konferenci za velmi přitažlivou a do Prahy se jich řada chystá. Láká je i doprovodný program, zvláště pak představení Dona Giovanniho, které je rezervováno pro účastníky Kongresu na nedělní a pondělní večer (20. a 21. 9.), včetně sklenky šampaňského.

Jsme přesvědčeni, že bude proč slavit.

Prof. MUDr. Jiří Raboch, DrSc.

Předseda Organizačního výboru WPA Praha 2008


Štítky
Adiktologie Dětská psychiatrie Psychiatrie

Článek vyšel v časopise

Česká a slovenská psychiatrie

Číslo 4

2008 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se