Správná odpověď na kvíz


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2019; 73(4): 360
Kategorie: Kvíz

Ložisková biliární papilomatóza

Ložisková biliární papilomatóza je vzácné onemocnění charakterizované přítomností četných papilárních adenomů v intra-a/nebo extrahepatickém biliárním stromě (výjimečně postihující i vývod pankreatický), s hypersekrecí mucinu nebo bez něj (oba typy mají podobné makroskopické a mikroskopické nálezy). Jedná se o premaligní stav, ve 25–50 % případů podstupuje maligní transformaci. Diagnóza je založena na histologickém vyšetření vzorků získaných během endoskopické retrográdní cholangiopankreatikografie (ERCP), cholangioskopie nebo chirurgického zákroku. Symptomy zahrnují kolikovité bolesti břicha, dyspepsie a intermitentní obstrukční ikterus. Kromě rizika maligního zvratu ohrožuje pacienty především obstrukcí žlučových nebo pankreatických cest a nasedající infekční komplikací. Léčba je individualizovaná a zahrnuje především chirurgické a drenážní výkony. Postihuje zejména starší pacienty, muže 2× častěji než ženy. Patogeneze zatím není dostatečně objasněna. Řada autorů naznačuje, že stáza žluče a opakované infekce žlučových cest mohou vést k rozvoji periduktálního zánětu, mukózní hyperplazii, dysplazii a adenokarcinomu. Nejčastějším ultrasonografickým a CT nálezem je běžná dilatace žlučových cest, choledocholitiáza a benigní biliární striktury. Charakteristickým nálezem při ERCP je defekt v náplni a zoubkovaná nepravidelnost stěny žlučovodu. Spyglass cholangioskopie poskytuje podrobné informace o rozsahu onemocnění, což umožňuje zhodnocení nutnosti rozsahu terapeutického výkonu. Tato metoda může přímo vizualizovat sliznici žlučových cest a detekovat i malé slizniční léze, které nejsou vidět na cholangiogramu. Recidiva po terapeutickém zákroku je relativně vysoká. Předoperační zhodnocení rozsahu onemocnění je důležitý faktor, který může předcházet recidivě. Malé papilomy nemusí být detekovány konvenčními radiologickými metodami. Tím se snadno přehlédnou a mohou být zdrojem recidivy. Je zajímavé poznamenat, že ložisková biliární papilomatóza má mnoho podobností s intraduktální papilární mucinózní neoplazií (IPMT – intraductal papillary mucinous tumor) pankreatu. Základní podobností je hypersekrece mucinu intraduktálním tumorem. Při spyglass cholangioskopii má většina pacientů zřetelnou papilární lézi připomínající korálové útesy nebo rybí vajíčka. Tyhle cholangioskopické nálezy se hodně podobají pankreatoskopickým nálezům spojených s IPMT pankreatu. Biliární papilomatóza způsobuje časté ataky obstrukční cholangitidy, podobně IPMT pankreatu často vyvolává obstrukční pankreatitidu. Pacienti s biliární papilomatózou mají lepší prognózu než s cholangiokarcinomem, terapeutický zákrok vede často k úplnému vyléčení. Proto je důležitá včasná a přesná diagnóza.


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 4

2019 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Chronická tromboembolická plicní hypertenze
nový kurz
Autoři: MUDr. David Ambrož

Betablokátory a Ca antagonisté z jiného úhlu
Autoři: prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., MUDr. Petr Janský

Jak lze diagnostikovat mnohočetný myelom v praxi praktického lékaře?
Autoři: MUDr. Jan Straub

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MAPA ROUŠEK Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.