Správná odpověď na kvíz


Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2017; 71(3): 269
Kategorie: Kvíz

Cytomegalovirová kolitida

Jednalo se o cytomegalovirovou (CMV) kolitidu, která se rozvinula u těžce imunoalterované pacientky, která byla navíc několik týdnů v kritickém stavu. CMV kolitida v podobě ohraničených vředů v intaktní sliznici v pravé polovině tlustého střeva není zcela vzácnou komplikací u těchto pacientů. Druhou skupinou nemocných, u kterých se velmi často setkáváme s CMV infekcí, jsou nemocní s ulcerózní kolitidou (UC), kteří jsou léčeni imunosupresivy (azathioprin) a kortikosteroidy, event. anti-TNF-α léčivy. U těchto nemocných je dominujícím klinickým a endoskopickým obrazem zhoršení, resp. exacerbace základního střevního onemocnění s kyprou a krvácivou sliznicí, s ojedinělými, v některých případech hlubokými vředy. CMV infekce se vyskytuje u 10–15 % nemocných s UC. V obou případech, ať už u imunokompromitovaných nemocných s koincidujícím idiopatickým střevním zánětem, nebo bez něj, se jedná téměř vždy o aktivaci chronické infekce. Postiženy jsou především endotelové buňky drobných cév ve sliznici a v submukóze střeva. Následný zánět cévní stěny vede k obliteraci lumen cévního řečiště se vznikem fokální ischemie a vznikem vředů. V mikroskopickém obraze jsou v bioptických vzorcích z okrajů vředů viditelné bazofilní inkluze v jádrech endoteliálních buněk, resp. lze využít speciální detekci CMV infekce pomocí monoklonálních protilátek. Komplikace jsou u neléčené a probíhající infekce časté, může dojít k perforaci střeva nebo vzniku masivního krvácení. U nemocných s UC se navíc může vlivem infekce rozvinout toxická dilatace tračníku. Diagnóza je založena na vyšetření bioptických vzorků a průkazu inkluzí v endoteliálních buňkách v běžném barvení hematoxylinem eozinem nebo s využitím monoklonálních protilátek.

prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

Klinické a výzkumné centrum

pro střevní záněty

ISCARE I.V.F. a. s.

Jankovcova 1569/2c

170 00 Praha

milan.lukas@email.cz


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná
Článek Rifaximin

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 3

2017 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se