Moviprep® – moderní příprava střeva před vyšetřením


Autoři: M. Lukáš
Působiště autorů: Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty, ISCARE a 1. LF UK v Praze a Ústav klinické biochemie a laboratorní diagnostiky, 1. LF UK v Praze
Vyšlo v časopise: Gastroent Hepatol 2012; 66(3): 238
Kategorie: Lékový profil

Dokonalé vyčištění tlustého střeva před endoskopickými nebo radio­logickými zobrazovacími vyšetřeními je základním předpokladem, který ovlivňuje konečný výsledek diagnostického a terapeutického procesu nebo screeningového vyšetření. Bohužel 25 % nemocných, kteří podstoupí koloskopické vyšetření, má nedokonale vyčištěné tlusté střevo [1]. Jedním z důvodů, který se na nedokonalé přípravě střeva uplatňuje, je nízká adherence k doporučeným postupům přípravy a nedodržení očistného režimu, jež spočívá ve vypití velkého objemu projímadla s nízkou palatabilitou. Proto jsou hledány nové přípravky a očistné režimy, které by pacienty co nejméně zatěžovaly při zachování vysoké efektivity. Jedním z nových a recentně zavedených přípravků na český trh je Moviprep.

Charakteristika: Jedná se o kombinované laxativum obsahující poly­etylenglykol (makrogol 3350), síran sodný a vysoké dávky kyseliny askorbové. Všechny uvedené složky působí v lumen střeva jako silné osmotické projímadlo. Navíc makrogol zvyšuje objem střevního obsahu, a indukuje tak sekundární hyperperistaltiku. Nutný zvýšený příjmem tekutin má další aditivní laxativní působení.

Farmakokinetické vlastnosti: Makrogol 3350 se prakticky v trávicím ústrojí nevstřebává. Kyselina askorbová se vstřebává výhradně z tenkého střeva, mezi velikostí podané dávky a jejím percentuálním vstřebáváním je nepřímá úměra. Čím větší množství kyseliny je podáno, tím menší množství látky je vstřebáno a ve vysoké koncentraci se dostává do tlustého střeva. V tlustém střevě působí kyselina askorbová jako osmotické projímadlo.

Lékové interakce: Silný laxativní účinek Moviprepu může ohrozit absorpci současně podávaných perorálních léků. Proto je striktně doporučeno, aby perorální léky byly podávány nejméně jednu hodinu před aplikací projímadla.

Doporučená příprava: Jeden litr projímadla vznikne rozpuštěním jednoho sáčku A (Macrogolum 3350 100 g; Natrii sulfas 7,5 g; Natrii chloridum 2,691 g; Kalii chloridum 1,015 g) a jednoho sáčku B (Acidum ascorbicum 4,7 g; Natrii ascorbas 5,9 g). Celková doporučená dávka jsou dva litry projímadla, přičemž vhodná je rozdělaná příprava: jeden litr večer před vyšetřením a druhý litr ráno nejpozději 2 hod před vyšetřením.

Klinické zkušenosti: Efektivita Moviprepu byla testována v několika kontrolovaných klinických zkouškách. Příprava střeva byla hodnocena podle endoskopických kritérií a byla srovnatelná s očistou střeva dosaženou přípravou 4 litry polyetylenglykolu. Výhodou Moviprepu však byla lepší palatabilita a tolerance pacienty [2]. Podobně příznivé výsledky prezentovali Bitoun et al, který srovnával účinnost a snášenlivost Moviprepu s fosfátovými solemi a Worthington s picosulfátem sodným a magnesium citratem [3,4] .

Nežádoucí účinky: Výjimečně se mohou v průběhu objevit bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, abdominální distenze a nadýmání. Přípravek nebyl testován na dětské populaci, proto je možné užít léčivo pouze pro pacienty starší 18 let. Zvýšená opatrnost je nutná při použití v těhotenství a v laktaci.

Kontraindikace: Náhlá příhoda břišní (ileus, toxické megakolon, perforace střeva), pokročilé městnavé srdeční selhání (NYHA III–IV), nekontrolovaná arteriální hypertenze, významná renální insuficience a dehydratace.

prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

milan.lukas@email.cz


Zdroje

1. Vepřeková G, Suchánek Š, Martínek J. Příprava střeva ke kolonoskopii. Gastroent Hepatol 2012; 66(1): 57–62.

2. Ell Ch, Fisbach W, Bronisch HJ et al. Randomized trial of low-volume PEG solution versus standard PEG+electrolytes for bowel clearing before colonoscopy. Am J Gastro­enterol 2008; 103(4): 883–893.

3. Bitoun A, Ponchon T, Barthet M et al. Results of a prospective randomised multicentre controlled trial comparing a new 2-L ascorbic acid plus polyethylene glycol and electrolyte solution vs. sodium phosphate solution in patients undergoing elective colonoscopy. Aliment Pharmacol Ther 2006; 24(11–12): 1631–1642.

4. Worthington J, Thyssen M, Chapman G et al. A randomised controlled trial of a new 2 litre polyethylene glycol solution versus sodium picosulphate + magnesium citrate solution for bowel clearing prior to colonoscopy. Curr Med Res Opin 2007; 24(2): 481–488.

Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná

Článek vyšel v časopise

Gastroenterologie a hepatologie

Číslo 3

2012 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle

Tomuto tématu se dále věnují…


Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Zánětlivá bolest zad a axiální spondylartritida – Diagnostika a referenční strategie
nový kurz
Autoři: MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Kristýna Bubová

Inhibitory karboanhydrázy v léčbě glaukomu
Autoři: as. MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

Příběh jedlé sody
Autoři: MUDr. Ladislav Korábek, CSc., MBA

Krvácení v důsledku portální hypertenze při jaterní cirhóze – od pohledu záchranné služby až po závěrečný hepato-gastroenterologický pohled
Autoři: PhDr. Petr Jaššo, MBA, MUDr. Hynek Fiala, Ph.D., prof. MUDr. Radan Brůha, CSc., MUDr. Tomáš Fejfar, Ph.D., MUDr. David Astapenko, Ph.D., prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D.

Rozšíření možností lokální terapie atopické dermatitidy v ordinaci praktického lékaře či alergologa
Autoři: MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se