Poruchy kognitivních funkcí u pacientů s diabetes mellitus


Cognitive Functions Impairment in Diabetes Mellitus Patient

An increased research interest in the relation between diabetes mellitus and dementia or deterioration of cognitive functions has been recently noticed. The relatively rich scientific literature in this topic shows that diabetes mellitus itself can cause an impairment of cognitive functions regardless patient’s age or the fact whether he has type 1 or type 2 diabetes mellitus. Type 1 diabetes mellitus leads to a psychomotor retardation while type 2 diabetes mellitus tends to be associated with impaired storage of new information. The exact mechanism through which diabetes impairs cognition has not been explained sufficiently yet, but several hypothetical mechanisms which might explain the relation between diabetes and impaired cognition have been proposed. To explain the etiopathogenetic mechanisms underlying the relation between diabetes and dementia, further research, especially research focused on process clinical-imaging studies or clinical-pathological studies is necessary. As far as clinical practice is concerned, it is important to bear in mind that prevention, timely diagnosis and optimum treatment of diabetes may help to reduce incidence of dementia or cognitive functions’ impairment.

Key words:
diabetes mellitus, dementia, cognition, impairment.


Autoři: R. Přikryl
Působiště autorů: Psychiatrická klinika LF MU a FN, Brno
Vyšlo v časopise: Čas. Lék. čes. 2007; 146: 434-437
Kategorie: Přehledový článek

Souhrn

V posledních letech dochází ke zvýšenému zájmu o výzkum vztahu diabetes mellitus k demenci či poklesu kognitivních funkcí. Z poměrně bohatých literárních zkušeností vyplývá, že diabetes mellitus sám o sobě způsobuje narušení kognitivních funkcí, a to bez ohledu faktoru věku či skutečnosti, zda se jedná o diabetes mellitus 1. nebo 2. typu. Diabetes mellitus 1. typu způsobuje zpomalení psychomotorického tempa, zatímco u diabetes mellitus 2. typu je spíše popisováno narušené ukládání nových informací. Přesný mechanizmus, jakým diabetes vede k narušení kognice, není však dosud dostatečně objasněn. V současnosti je však již známo několik hypotetických mechanizmů, které by mohly vysvětlovat vztah mezi diabetem a narušenou úrovní kognitivních funkcí. Další výzkum, zaměřený zejména na průběhové klinicko–zobrazovací či klinicko–patologické studie, je nezbytný k objasnění přesných etiopatogenetických mechanizmů stojících na pozadí vztahu diabetes mellitus a demence. Pro klinickou praxi je pak důležité si uvědomit, že prevence, včasná diagnostika a optimální léčba diabetu může vést ke snížení výskytu demence či narušení kognitivních funkcí.

Klíčová slova:
diabetes mellitus, demence, kognice, porucha.


Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistka

Článek vyšel v časopise

Časopis lékařů českých


Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

hyperpigmentace úvodní foto kurz
Efektivní redukce hyperpigmentace − od výzkumu k inovacím pro praxi
nový kurz
Autoři: dr. Ludger Kolbe, dr. Thierry Passeron, MD, PhD

zveme Vás k zapojení se do videokurzu s tématem Co je a není FENO? Nadhodnocené FENO a podhodnocené eozinofily v krvi u astmatu.
Autoři: doc. MUDr. Petr Čáp, Ph.D.

Postavení moxonidinu a indapamidu v léčbě hypertenze
Autoři: MUDr. Jan Vachek

Magnetická rezonance a diagnostika axiálních spondyloartritid - Virtuální trénink
Autoři: MUDr. Leona Procházková, Ph.D., MUDr. Monika Gregová, Ph.D., MUDr. Vladimír Červeňák, MUDr. Eva Korčáková, Ph.D.

Hybridní zubní náhrady – přežitek nebo perspektiva v moderní protetické péči?
Autoři: doc. MUDr. Hana Hubálková, Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se