Vliv nitrožilních a inhalačních anestetik na pooperační kognitivní funkce u starších pacientů po laparoskopických břišních výkonech


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 32, 2021, č. 3, s. 135
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Li Y, Chen D, Wang H, Wang Z, Song F, Li H, et al. Intravenous versus Volatile Anesthetic Effects on Postoperative Cognition in Elderly Patients Undergoing Laparoscopic Abdominal Surgery. A Multicenter, Randomized Trial. Anesthesiology 2021; 134(3): 381–394.

Velmi početný multidisciplinární tým z čínských akademických pracovišť a z Virginie (USA) provedl rozsáhlou multicentrickou prospektivní studii na hojně diskutované téma pooperačního zhoršení neurokognitivních funkcí u pacientů pokročilého věku po výkonech v celkové anestezii. Většina dosavadních studií však byla provedena s velmi heterogenními soubory a výkony a s vícesložkovou celkovou anestezií.

Uvedená studie zvolila soubor pacientů v celkovém počtu 544 ve věku 60 let a starších s plánovaným a s vymezeným typem chirurgického výkonu – břišní laparoskopií. Celková anestezie je rozdělila do dvou početně týchž skupin v současné době s nejpoužívanějšími látkami – s i.v. anestetikem propofolem nebo s inhalačním anestetikem sevofluranem. Výkony přesahovaly 2 hodiny, nežádoucí příhody nebyly zaznamenány. Kognice byla určena standardně předoperačně a poté 5–7 dnů pooperačně. V laboratorní diagnostice byl zařazen i interleukin IL-6.

Prodloužená neurokognitivní dysfunkce byla zjištěna u 20,8 % pacientů sevofluranové skupiny a u 16,8 % pacientů po propofolu (OR 0,77; 95% CI; 0,48–1,24; P = 0,279). Vysoká hladina IL-6 za 1 hodinu po zahájení výkonu byla zjištěna jako rizikový prediktor významnější neurokognitivní dysfunkce (OR 1,04; 95% CI; 1,01–1,07; P = 0,007).

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 3

2021 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se