Postavení a role anesteziologů v přicházející transformaci zdravotní péče a perioperační medicíny


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 32, 2021, č. 3, s. 171
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Mahajan A, Esper SA, Cole DJ, Fleisher LA. Anesthesiologists’ Role in Value‑ based Perioperative Care and Healthcare Transformation. Anesthesiology 2021; 134(4): 526–540.

Autorská dvojice z akademických anesteziologických pracovišť – Pittsburgh a Philadelphia (USA) v rozsáhlém článku s 96 citacemi předkládá v souvislém, podrobném, popisném textu velmi odborný oborový rozbor profesní náplně anesteziologů v přítomné zlomové situaci a s vizemi a výzvami pro budoucnost. Je založen sice na US systému zdravotní péče, ale globální společné role splňují zásadní fáze vývoje i u nás.

Současnost je navíc významně ovlivněna zkušenostmi s pandemií covidu-19. Anesteziologie a její pracovníci nejenže musí respektovat významný rozvoj operativy ve všech oborech a její nové nároky. Změnilo se i portfolio indikovaných pacientů a anesteziologická náplň se rozšířila do perioperační medicíny. Uplatňuje již preventivní prehabilitaci, nutriční přípravu, cílenou volbu analgetizace, časnou mobilizaci, péči o kognitivní funkce a dlouhodobě příznivé výsledky. Anesteziology je nutno i v těchto odvětvích úměrně edukovat a doplnit jim náplně práce i ohodnocení a ekonomické zdroje pro realizaci.

Témata se projikují již nyní do postgraduálního vzdělávání i do programu vědeckých akcí. Článek je velmi podrobný, slouží dobře k etapovému zamyšlení a k dalšímu konkrétnímu směřování.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 3

2021 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se