Leukocyty, mikroagregace a reakce na hypoxemii v mikrocirkulaci pacientů při koronarovirové chorobě 2019


Vyšlo v časopise: Anest. intenziv. Med., 32, 2021, č. 3, s. 167
Kategorie: Zajímavosti z literatury

Favaron E, Ince C, Hilty MP, Ergin B, van der Zee P, Uz Z, et al. Capillary Leucocytes, Microaggregation and the Response to Hypoxemia in the Microcirculation of Coronavirus Disease 2019 Patients. Crit Care Med 2021; 49(4): 661–670.

Velmi odborně pojatá a podrobná hematologicko‑angiologická studie s mnoha laboratorně diagnostikovanými a zhodnocenými parametry byla provedena jako multicentrická klinická studie na dvou ICU jednotkách v Nizozemí a na jedné ICU jednotce ve Švýcarsku.

Porovnala v zásadě dva podsoubory: 354 pacientů v kritickém stavu s covid-19 infekcí se 33 zdravými dobrovolníky. Protokol zahrnul podrobné parametry podle výsledků mikrocirkulačních sublinguálních poruch způsobených zánětem, koagulopatií a hypoxemií. Soubory zahrnují podrobnou řadu parametrů: celkovou cévní denzitu, funkční kapilární denzitu, podíl perfundovaných kapilár, kapilární hematokrit a jeho poměr k systémovému hematokritu, rychlost proudění erytrocytů v sublinguálních kapilárách, počet leukocytů v kapilárách i postkapilárně i počet mikroagregátů erytrocytů. Statistika je podrobně zpracována. U pacientů s covidem-19 je zvýšena celková cévní denzita, podíl perfundovaných cév, rychlost proudění erytrocytů, kapilární hematokrit a jeho poměr k systémovému hematoritu. Změny byly přítomné u covid-19 pacientů s MOFS do hodnoty 10, nikoli vyšší. Počet leukocytů a a mikroagregátů erytrocytů byl rovněž vyšší při covid-19 infekci oproti zdravým dobrovolníkům.

Závěry jsou nicméně interpretovány srozumitelně klinicky. Dominuje hyperkoagulace a zánětlivé změny s leukocytózou a s mikroagregáty erytrocytů.

Autoři předkládají i hodnocení se závěry, významnými nejen k hodnocení stavu, ale i jako podklady k zodpovědné formulaci prognózy dalšího průběhu a ke zdůvodnění odborného rozhodnutí o dalším postupu.

doc. MUDr. Jarmila Drábková, CSc.

jarmila.drabkova@fnmotol.cz


Štítky
Anesteziologie a resuscitace Intenzivní medicína

Článek vyšel v časopise

Anesteziologie a intenzivní medicína

Číslo 3

2021 Číslo 3
Nejčtenější tento týden
Nejčtenější v tomto čísle
Kurzy

Zvyšte si kvalifikaci online z pohodlí domova

Konsenzuální postupy v léčbě močových infekcí
nový kurz
Autoři:

Hereditární TTR amyloidóza – vzácné, nebo jen neodhalené onemocnění? 2. díl
Autoři:

Současné možnosti v léčbě psoriázy

Svět praktické medicíny 4/2022 (znalostní test z časopisu)

COVID-19 up to date
Autoři: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D., MUDr. Mikuláš Skála, prof. MUDr. František Kopřiva, Ph.D., prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.

Všechny kurzy
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se