Když se ve střevech děje něco nepatřičného...

1. 1. 2020

Dlouhodobé nevysvětlitelné bolesti zad u kostrče mohou signalizovat problém ve střevech. Příznaky střevních potíží však samozřejmě mohou být velmi různorodé. V následujícím textu nabízím svůj osobní pohled na tuto problematiku očima pacienta a zároveň člověka, který se dlouhodobě věnuje propagaci prevence.

Nepodceňujme nevysvětlitelné bolesti u kostrče

K napsání tohoto příspěvku mě motivoval rozhovor s paní, která navštívila putovní výstavu Ligy proti rakovině v Sušici. Tohoto projektu se účastním opakovaně již několik let. Vysvětluji návštěvníkům, jak je důležitá prevence, a nabádám je k využívání screeningových programů. Paní mi řekla, že její příbuzný byl na preventivní prohlídce, neměl krev ve stolici, a do roka zemřel na zhoubný nádor ve střevě. Upozornila jsem ji na fakt, že 20 % nádorů nekrvácí, ale je třeba sledovat i další příznaky nebo změny ve způsobu vyprazdňování. Například já sama měla dlouhodobé nevysvětlitelné bolesti dole u kostrče. Paní potvrdila, že její příbuzný také. Už ani nemohl jezdit autem. Dostával injekce na bolest, ty však vůbec nepomáhaly. Nikoho nenapadlo, že ve střevech roste nádor a tlačí na nervy v okolí. Pán zemřel v 51 letech.

Před 17 lety jsem absolvovala operaci zhoubného nádoru. Zůstala mi trvalá stomie. Bolestmi dole v oblasti kostrče jsem trpěla asi 8 let. Lékaři se divili, že mě bolí záda. Rentgen páteře byl celkem v pořádku. Prášky ani cvičení a rehabilitace od bolesti nepomáhaly. Nikoho z lékařů nenapadlo provést vyšetření střev.

Odtabuizování může pomoci zachránit zdraví i život

Zvládnout život se stomií mi pomohl kontakt s dobrovolníky pacientské organizace stomiků České ILCO. S touto organizací stále spolupracuji. Věnuji se propagaci prevence onemocnění, sbírám příběhy, mluvím s pacienty a navštěvuji všechny přednášky Ligy proti rakovině. Od roku 2010 se účastním Brněnských onkologických dnů, Prague ONCO a dalších konferencí, shromažďuji informace, pořádám přednášky pro laickou veřejnost o důležitosti prevence a o tom jak poznat, že se ve střevech děje něco nedobrého.

Lidé se bojí toho, co neznají, proto o střevech veřejně mluvím. Nechci, aby prožili to co já. Onemocnění střev či změna způsobu vyprazdňování byla dlouho témata, o kterých se veřejně nehovořilo. Každý by přitom měl vědět, že střevo či střevní obsah nejsou neslušná slova. Střeva máme všichni. Na jejich dobré funkci závisí naše zdraví, imunita, někdy i život.  

První známky toho, že se ve střevech děje něco nesprávného, jsou rozdílné a mohou mít mnoho příčin. Pokud člověka trápí dlouhodobější průjem, dlouhodobější zácpa nebo má bolesti břicha či konečníku, k lékaři půjde a bude se snažit situaci vyřešit.

Sledujme změny ve vyprazdňování

Důležité je, aby lidé sledovali, zda se mění způsob vyprazdňování. Co znamená změna způsobu vyprazdňování, je však třeba vysvětlit podrobněji. Můj onkolog mi vysvětlil, že např. vyprazdňovat se jednou za tři dny nebo třikrát denně je v pořádku. Každý má jiný způsob stravování, trávení, jiné aktivity. Záleží i na tom, kolik a co pijeme a jaké je zrovna roční období. V horkých parných dnech bychom měli pitnému režimu věnovat zvýšenou pozornost. Každopádně pokud je vyprazdňování pravidelné, je vše v pořádku.

Měli bychom se tedy pozorovat a sledovat, zda se způsob vyprazdňovaní dlouhodoběji mění. V případě, že ano, je na místě vyhledat lékaře.

Co je tedy třeba sledovat:

  • zvýšenou plynatost;
  • častější nebo méně časté nutkání na stolici;
  • zmenšení průměru toho, co ze střev odchází;
  • dlouhodobé nevysvětlené bolesti v dolní části zad;
  • přítomnost krve ve stolici.

Důležité je neustále zdůrazňovat prevenci, ale test na okultní krvácení ze stolice nestačí. Je třeba pacienta vyslechnout a zvážit příčinu potíží. Pokud jej bolí záda u kostrče a běžná léčba dlouhodoběji neuleví, je na místě vyšetření střeva. Včasným odhalením problému může praktický lékař zachránit pacientovi život nebo předejít závažnějšímu onemocnění a nepříjemné a finančně nákladné léčbě.

Apeluji na veřejnost na nejrůznějších osvětových akcích: Věnujte střevům a střevnímu obsahu pozornost. Co nám k tomu chybí? Záchody s „odpočívadlem“. Pokud měníte záchodovou mísu, myslete na to a kupte tu, kde můžete sledovat, co jste vyprodukovali.

Krev ve stolici nemusí znamenat nejhorší, ale je varováním

Přítomnost krve ve stolici je varování. Má mnoho příčin. Není třeba hned myslet na nejhorší, ale rozhodně je potřeba zajít k lékaři. Krev ve stolici způsobují:

  • hemoroidy;
  • polypy, které ve střevech rostou třeba řadu let a mohou být příčinou krve ve stolici (polypy trpí přes 30 % vyšetřených pacientů); polypy je třeba odstraňovat, neboť by z nich mohl po několika letech vzniknout zhoubný nádor;
  • nádor (zhoubný se však týká jen 5–7 % vyšetřených pacientů); v raných stadiích jsou dobře řešitelné; chudokrevnost může způsobit nádor;
  • jiné onemocnění (např. zánět);
  • nic vážného (asi 50 % vyšetřených pacientů).

Je dobré vědět, že některé nádory a polypy ve střevech rostou a nekrvácí. Způsobují jiné problémy, například zvýšenou únavu.

Děkuji, že jste dočetli až sem. Moc si vážím práce lékařů. Nechci jim radit, jen upozorňuji na zkušenosti pacientů.

V novém roce přeji vše dobré.

Ing. Marie Ředinová
České ILCO, z. s.

www.ilco.czŠtítky
Gastroenterologie a hepatologie Chirurgie všeobecná Onkologie Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se