Bubble test umožňuje rychlé ultrasonografické ověření endovenózního umístění centrálního katétru

29. 4. 2015

Endovenózní umístění centrálního katetru je možné rychle potvrdit pomocí bubble testu (aplikace mikrobublin vzduchu ve fyziologickém roztoku do katétru) za ultrasonografické vizualizace pravé síně.

Zavedení centrálního venózního katétru je jedním z nejčastějších zákroků na jednotkách intenzivní péče. Současné metody potvrzení jeho umístění jsou ale časově náročné a nelze je provádět u lůžka pacienta. V publikované literatuře se objevují studie, které potvrzují využitelnost tzv. bubble testu. Test spočívá v injekční aplikaci 10 ml promíchané směsi 1 ml vzduchu a 9 ml fyziologického roztoku (bezpečná dávka) přes zavedený centrální port a kontrole průchodu této směsi pravou síní ultrasonograficky s přiložením sondy pod procesus xyfoideus.

Příznivé výsledky s použitím bubble testu přinesla americká kontrolovaná studie se 46 pacienty, u nichž byl zaváděn supradiafragmatický centrální žilní katétr. Ke kontrole endovenózního zavedení byl použit bubble test a rentgen hrudníku. Hodnocen byl čas potřebný k potvrzení umístění katétru, určená poloha katétru a komplikace spojené s jeho zavedením. Průměrná doba na potvrzení pomocí bubble testu činila 5,0 minuty v porovnání s 28,2 minuty při použití rentgenu (p < 0,0002). Celkem byl port špatně umístěn ve 3 případech a u 2 pacientů došlo k pneumotoraxu. Všechny tyto případy byly správně identifikovány pomocí ultrasonografie.

Rovněž indická prospektivní observační studie prokázala využitelnost bubble testu při zavádění centrální žilního katétru do v. jugularis, v. subclavia nebo v. axillaris. Tento test umožnil dynamicky potvrdit endovenózní umístění katétru a pomohl předejít komplikacím, jako je protržení nebo kanylace tepny.

Autoři obou popsaných studií doporučují bubble test k rychlému ultrasonografickému potvrzení endovenózního umístění centrálního žilního katétru při jeho zavádění.

(zza)

Zdroje: 1) Duran-Gehring P. E., Guirgis F. W., McKee K. C., et al. The bubble study: ultrasound confirmation of central venous catheter placement. Am J Emerg Med. 2015 Mar; 33 (3): 315–9. 2) Baviskar A. S., Khatib K. I., Bhoi S., et al. Confirmation of endovenous placement of central catheter using the ultrasonographic "bubble test". Indian J Crit Care Med. 2015 Jan; 19 (1): 38–41.Štítky
Onkologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se