Životní jubilea podněcují pacienty ke screeningu nádorů

9. 12. 2009

Screeningová vyšetření zaměřená na detekci nádorů jsou důležitým a poměrně snadno dostupným nástrojem k diagnostice raných fází onemocnění. Platí to zejména pro kolorektální karcinom. Ačkoli screeningová osvěta tohoto onemocnění probíhá dlouhodobě a v první linii, vyšetření dosud nepodstupuje tolik pacientů, jak by bylo žádoucí.

Inzerce

Profesoři Geir Hoff a Michael Bretthauer z norského registru nádorových onemocnění se v kontrolované klinické studii zaměřili na podrobné zmapování důvodů, které pacienty k absolvování screeningu vedou, a na časové mezníky, jež takové rozhodnutí provázejí. Z registru náhodně vybrali 20 780 mužů a žen ve věku 50 až 64 let a zjišťovali jejich adherenci ke screeningu v jednotlivých týdnech a měsících ve srovnání s daty narození.

Ze sledovaných osob screening podstoupilo 64,7 % jedinců. Při souhrnném pohledu do kalendáře vědci zjistili, že v prosinci pacienti přicházeli na screening o 7,7 % častěji než v ostatních měsících roku (72,3 % oproti 64,6 %, p < 0,001). V době narozenin se pacienti podrobovali screeningovému vyšetření o 3,4 % častěji než jindy (67,9 % oproti 64,5 %, p = 0,007). Autoři dále zjistili, že k nezávislým prediktorům dostavení se na vyšetření patřily ženské pohlaví, věk, typ vyšetření a geografická oblast, v níž sledované osoby žijí (na screening častěji chodili obyvatelé měst).

Z výsledků autoři studie odvozují, že pozvánka na protinádorový screening bude mít větší úspěch v době životních jubileí a časových mezníků, jako jsou Vánoce či přelom roku. Tato období podle autorů studie pacienty zřejmě do jisté míry podněcují k bilancování vzhledem k věku a toku času, ačkoli exaktně důvody objasněny nejsou.

(zak)

Zdroj: Appointments timed in proximity to annual milestones and compliance with screening: randomised controlled trial. BMJ 2008;337:a2794.Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

×