Vliv imunosuprese na odpověď na pneumokokovou vakcinaci u pacientů s IBD

20. 9. 2011

Vzhledem k tomu, že imunomodulátory a protilátky proti tumor necrosis factor alfa jsou stále více používány v terapii IBD, je u těchto pacientů doporučováno očkování proti pneumokoku s cílem předejít oportunní pneumonii.

Vzhledem k tomu, že imunomodulátory a protilátky proti tumor necrosis factor alfa (TNF) jsou stále více používány v terapii zánětlivých střevních onemocnění (IBD), je u těchto pacientů doporučováno očkování proti pneumokoku s cílem předejít oportunní pneumonii. Je známo, že imunosupresivní terapie může zhoršit imunitní odpověď na očkování. Italští lékaři proto hodnotili odpověď na pneumokokovou vakcinaci u čtyř různě léčených skupin pacientů (mesalazin, azathioprin, infliximab, infliximab a azathioprin).

Všem 96 pacientům s IBD (54 s Crohnovou chorobou, 42 s ulcerózní kolitidou) byla aplikována 23valentní polysacharidová mesalazin, azathioprin, infliximab, infliximab a azathioprin (PSV-23). Hladiny protilátek proti pneumokoku byly měřeny před vakcinací a nejméně 3 týdny po vakcinaci. Autoři zjišťovali jak odpověď na vakcinaci, tak i rizikové faktory zhoršené imunitní odpovědi na vakcinaci. Pacienti užívající mesalazin tvořili kontrolní skupinu.

Pacienti, kteří podstoupili terapii infliximabem nebo kombinovanou imunosupresivní léčbu, měli významně horší odpověď na vakcinaci (57,6 % a 62,5 %) ve srovnání se skupinou léčenou mesalazinem (88,6 %, p <0,05). Terapie samotným azathioprinem odpověď na vakcinaci neovlivnila (78,9 %, p = 0,43 ve srovnání se skupinou užívající mesalazin). Průměrné titry protilátek po vakcinaci byly významně nižší u pacientů léčených infliximabem nebo kombinovanou imunosupresí, než tomu bylo u kontrolní skupiny (p <0,05). Terapie infliximabem nebo kombinovaná imunosuprese významně snižovaly pravděpodobnost odpovědi na vakcinaci (OR = 0,17, 95% CI 0,04-0,64, p = 0,009 a OR = 0,21, 95% CI 0,05-0,91, p = 0,038). Pneumokoková vakcína byla obecně dobře tolerovaná a bezpečná.

Tato studie potvrdila, že anti-TNF terapie samotná nebo v kombinaci s azathioprinem zhoršuje odpověď na pneumokokovou vakcinaci u pacientů s IBD. Všichni pacienti s IBD by proto měli být očkováni ještě před zahájením anti-TNF terapie.

(mik)

Zdroj: Fiorino G, et al. Effects of immunosuppression on immune response to pneumococcal vaccine in inflammatory bowel disease: A prospective study. Inflamm Bowel Dis. E-Pub: 2011 Jun 14. doi: 10.1002/ibd.21800Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se