Přínos kolonoskopie a sonografie břicha u závažných forem ulcerózní kolitidy

27. 3. 2011

Slizniční hojení je v současné době považováno za důležitý projev účinnosti léčby zánětlivých střevních onemocnění, i když sdělení týkajících se slizničního hojení u ulcerózní kolitidy bylo dosud málo.

Slizniční hojení je v současné době považováno za důležitý projev účinnosti léčby zánětlivých střevních onemocnění, i když sdělení týkajících se slizničního hojení u ulcerózní kolitidy (UC) bylo dosud málo. Přínos kolonoskopického vyšetření a sonografie střevních kliček pro hodnocení slizničního hojení u pacientů s UC byl předmětem jedné ze studií publikovaných v prestižním časopisu The American Journal of Gastroenterology.

Na rozdíl od Crohnovy nemoci (CN) není při ulcerózní kolitidě (UC) postižena celá střevní stěna, ale pouze povrchová slizniční vrstva. Hojení střevní sliznice je proto snadno dosažitelným ukazatelem úspěšnosti léčby, a to jak v akutním stadiu UC, tak při dlouhodobém sledování. Nicméně ze strany pacientů se jedná o vyšetření nepříjemné a některými pacienty hůře tolerované.

Sonografie břicha je naopak pacienty pokládána za přívětivou zobrazovací metodu diagnostiky a sledování průběhu UC. Záleží ovšem na lokalizaci postižení. Postižení sliznice při UC totiž začíná již v oblasti konečníku, kde je sonografické hodnocení obtížné. Senzitivita této zobrazovací metody je ale nejvyšší hned v oblasti sigmatu a sestupného tračníku, kde bývá u UC postižení lokalizováno v 97 %.

Do zmiňované studie bylo zařazeno celkem 83 pacientů se středně těžkou až závažnou formou UC, u kterých bylo provedeno vstupní endoskopické a sonografické vyšetření. Na terapii kortikoidy klinicky odpovědělo celkem 74 ze všech zařazených pacientů. Tito pacienti byli následně sledováni, přičemž u nich byla provedena kontrolní endoskopie a pak také sonografie s odstupem 3, 9 a 15 měsíců od zařazení do studie.

Mezi endoskopickým, sonografickým a klinickým nálezem panovala vzácná shoda. V krátkodobém tříměsíčním sledování odpovídala úspěšnost léčby sonografickému nálezu. Později bylo nutné doplnit hodnocení míry slizničního hojení i kolonoskopickým vyšetřením.

Sonografie břicha tak může být použita jako náhrada kolonoskopie v krátkodobé predikci výsledku léčby UC za 3 měsíce. Pro predikci pozdějšího výsledku léčby (až 15 měsíců dopředu) je již nutné připojit k neinvazivní sonografii břicha i kolonoskopické vyšetření, a to i přes případnou nelibost pacientů.

(ercp)

Zdroj:

  1. Parente F. et al.: Are colonoscopy and bowel ultrasound useful for assessing response to short-term therapy and predicting disease outcome of moderate-to-severe forms of ulcerative colitis?: a prospective study. Am J Gastroenterol. 2010 May; 105 (5): 1150–7.


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se