Krevní transfuze v léčbě akutní anemie u nespecifických střevních zánětů

4. 1. 2010

Alogenní krevní transfuze se často používá jako první volba při léčbě akutní anemie u pacientů se zánětlivým onemocněním střev, zejména pokud vznikla v důsledku gastrointestinální nebo peroperační krevní ztráty. Shrnout tento postup se pokusili lékaři z transfuzního oddělení ve španělském univerzitním městě Zaragoza.

Alogenní krevní transfuze se často používá jako první volba při léčbě akutní anemie u pacientů se zánětlivým onemocněním střev, zejména pokud vznikla v důsledku gastrointestinální nebo peroperační krevní ztráty. Shrnout tento postup se pokusili lékaři z transfuzního oddělení ve španělském univerzitním městě Zaragoza. Svůj článek pak publikovali v odborném medicínském časopise World Journal of Gastroenterology.

Anemie je u nespecifických střevních zánětů nejčastěji způsobena nedostatečným vstřebáváním železa. Nejjednodušším řešením takto vzniklé anemie je podávání alogenních krevních transfuzí. Jejich podávání má ale kromě okamžitých přínosů, jakými jsou úprava hematokritu a hladiny hemoglobinu, i celou řadu nežádoucích vedlejších účinků.

Ty se bohužel neomezují pouze na akutní hemolytickou reakci, ale mohou vzniknout i febrilní nehemolytické potransfuzní reakce, bakteriální kontaminace, s transfuzí asociované akutní poškození plic a oběhové přetížení, a v neposlední řadě může touto cestou dojít i k přenosu téměř všech infekčních nemocí působených bakteriemi, viry, prvoky i priony. To může mít za následek zvýšené riziko nemocnosti a úmrtnosti. Na druhou stranu, nikdy se nepodařilo uspokojivě zdokumentovat hlavní cíl podávání krevní transfuze v takovýchto případech, totiž zvýšení spotřeby kyslíku v hypoxických tkáních.

U anemických pacientů trpících nespecifickými střevními záněty je bohužel podávání krevních transfuzí spojeno s vyrovnáváním poklesu hladiny hemoglobinu nezávisle na pacientově toleranci normovolemické anemie. Na důkazech založená klinická doporučení proto mají tendenci od podávání alogenních krevních transfuzí ustupovat a nahrazovat je buď autologními transfuzemi, nebo podáváním umělých farmakologických náhražek krevních derivátů. V tomto ohledu je trend zvyšovat předoperační odběry krve a snižovat tak počet podaných alogenních transfuzí, bohužel zatím neexistuje dostatek dat, aby bylo možné posoudit poměr rizika a přínosu pro pacienty.

Přesto se ale cesta umělých krevních derivátů a autologních transfuzí jeví jako velmi slibná do budoucna. Výzkum proto bude pokračovat i nadále, protože kombinace různých metod podávání krevních náhrad může pacientům trpícím nespecifickými střevními záněty nabídnout lepší vyhlídky na zvládnutí anemie po operaci.

(kam)

Zdroj:

  1. García-Erce JA, et al. Blood transfusion for the treatment of acute anaemia in inflammatory bowel disease and other digestive diseases. World J Gastroenterol 2009(Oct 7);15(37):4686-4694.


Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×