Komplikace stomií a jejich četnost

4. 5. 2009

Komplikace stomií představují pro pacienty výrazné zhoršení kvality jejich života. Organizace WOC provedla monitoring výskytu těchto komplikací. Zmíněný výzkum se týkal sběru dat z 21 studií publikovaných v Anglii od ledna roku 1990 do srpna 2007. Studie zahrnovaly statistické údaje o počtu pacientů s různými komplikacemi po kolostomii, ileostomii či urostomii.

Inzerce

Komplikace stomií představují pro pacienty výrazné zhoršení kvality jejich života. Organizace WOC provedla monitoring výskytu těchto komplikací. Zmíněný výzkum se týkal sběru dat z 21 studií publikovaných v Anglii od ledna roku 1990 do srpna 2007. Studie zahrnovaly statistické údaje o počtu pacientů s různými komplikacemi po kolostomii, ileostomii či urostomii.

Komplikace stomií zahrnují problémy fyziologické, funkční, a problémy na úrovni psychické a sociální. Fyziologické problémy, jako například parastomální hernie a iritace kůže, jsou v lékařské literatuře popisovány nejčastěji. Ačkoli bylo vyšetřováno mnoho faktorů, které by mohly zodpovídat za následný vznik komplikací, žádný z nich nebyl popsán jako jasný rizikový faktor. Ze závěru studie vyplývá, že pro úspěšnost operace jsou zásadní následující faktory – chirurgická technika, umístění stomie, edukace a emocionální podpora pacienta.

Každý ze zúčastněných lékařů uváděl u svých pacientů výskyt jedné či více komplikací stomií. Nejčastěji se jednalo o problémy fyziologické typu retrakce, hernie, prolapsu, poškození kůže v okolí stomie a nekrózy.

Mezi uváděné funkční komplikace patří únik obsahu ze zásobníku, zápach, určité omezení pohybu pacientů, oblékání znesnadněné umístěním stomie a změny diety.

V menší míře byly popisovány komplikace psychologické či problémy s péčí o stomii. Ve studii jsou uváděny mimo jiné deprese, úzkost, poruchy v sexuální oblasti a obtíže se zapojením se do pracovního procesu.

Z výsledků výzkumu plyne jasný závěr. Je potřeba v této oblasti provádět další sledovaní a analýzy. Práce zahrnuté v tomto měření totiž měly jisté nedostatky, mezi něž patřil například nestejný počet účastníků jednotlivých studií, absence přesných definicí komplikací, rozdíly v délce trvání sledovaní, a dokonce chybějící data. Výzkum tudíž upozornil na nedostatek informací o problémech stomiků, a poukázal tak na nutnost pečlivějšího provádění ucelenějších studií.

(tek)

Zdroj:

  • J Wound Ostomy Continence Nurs 2008;35(6):596–607.


Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

VIRTUÁLNÍ ČEKÁRNA ČR Jste praktický lékař nebo pediatr? Zapojte se! Jste praktik nebo pediatr? Zapojte se!

×