Výskyt klíšťové encefalitidy v Evropě podle statistik ECDC

14. 5. 2019

Na základě souhrnné zprávy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je možné porovnat výskyt klíšťové encefalitidy (KE) v jednotlivých evropských zemích.

Na základě souhrnné zprávy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je možné porovnat výskyt klíšťové encefalitidy (KE) v jednotlivých evropských zemích. Vyplývá z ní, jak se jednotlivé země liší nejenom v incidenci tohoto onemocnění, ale také ve výskytu onemocnění u různých věkových skupin nebo v rozložení počtu případů v průběhu roku.

Incidence KE v evropských zemích

Zpráva ECDC zahrnuje údaje z let 2000 až 2010. Celkový výskyt KE v Evropě se pohybuje kolem 2 500 případů ročně s maximem v roce 2006 a také s patrným nárůstem v letech 2009 a 2010. Nejvyšší incidence (počet případů na 100 tisíc obyvatel) KE je dlouhodobě patrná v Litvě, Lotyšsku a Estonsku a dále také ve Slovinsku (8,5–18,5). Ze zbývajících zemí má jednoznačně nejvyšší incidenci Česká republika (4–8,5). Nezanedbatelný počet případů v přepočtu na počet obyvatel (0,5–4) je dále hlášen ze Slovenska, Rakouska, Maďarska, Polska, Finska a Švédska. V ostatních zemích je incidence KE nižší než 0,5 případu na 100 tisíc obyvatel. Hrubé geografické členění na jednotlivé státy však zastírá například velmi vysoký výskyt KE v německém Bavorsku, bezprostředně sousedícím s Českou republikou, a v některých dalších regionech.

Z výsledků zprávy ECDC je dále patrné, že onemocněním KE jsou nejvíce ohroženy vyšší věkové skupiny, neboť incidence KE roste společně s věkem. Ve všech věkových skupinách je pak KE o něco častější u mužů než u žen. Nejvíce případů KE je v rámci celé Evropy hlášeno v době od července do října, významný počet případů se však objevuje již od dubna a trvá až do prosince.

Závěr

Z výsledků souhrnné zprávy ECDC o klíšťové encefalitidě v Evropě vyplývá především potřeba sjednotit sledovací systémy v rámci Evropy, aby bylo možné spolehlivě porovnávat data o incidenci KE z jednotlivých zemí. Informace o výskytu KE by přitom měly obsahovat i přesnější geografické určení místa nákazy, aby bylo možné přesněji určit incidenci v jednotlivých regionech. Na základě těchto informací pak bude možné vytvořit doporučení ohledně očkování pro obyvatele EU a také pro zahraniční návštěvníky jednotlivých evropských zemí a regionů.

(vek)

Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. Technical Report. Stockholm, 2012.Štítky
Infekční lékařství
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se