Váleční veteráni trpí poruchami spánku srovnatelnými <br>s potížemi pacientů s chronickou insomnií

14. 5. 2019

Nespavost spolu s posttraumatickou stresovou poruchou u válečných veteránů je stejně těžká jako u pacientů trpících chronickou nespavostí.

Inzerce

Nespavost spolu s posttraumatickou stresovou poruchou u válečných veteránů je stejně těžká jako u pacientů trpících chronickou nespavostí. Studii, ve které došli k tomuto závěru, prezentovali vědci z University of Pittsburgh v červnu na 22. konferenci SLEEP věnované problematice spánku a jeho poruch.

Studie se soustředila na skupinu čtrnácti amerických vojáků, kteří se vrátili z Iráku a objevila se u nich posttraumatická stresová porucha. Tato skupina byla porovnána se 14 pacienty trpícími nespavostí a se 14 jedinci, u kterých se žádné poruchy spánku nevyskytly. Osoby v obou skupinách byly zcela zdrávy, a to i z psychiatrického hlediska.

Podle výsledků studie bylo u vojáků vracejících se z Iráku pozorováno mnohem horší spánkové chování, jako jsou noční můry a pohyby těla v průběhu spánku. Poruchy spánku dosahovaly stejného stupně jako u pacientů léčených s chronickou insomnií. Kvalita spánku válečných veteránů byla nesrovnatelně horší než kvalita spánku "dobrých spáčů".

Veteráni vykazovali horší kvalitu spánku podle subjektivních i objektivních měřítek. Jejich subjektivní spokojenost se spánkem byla porovnávána s ostatními účastníky studie pomocí dotazníku zjišťujícího index kvality spánku (Pittsburgh Sleep Quality Index – PSQI). Objektivně byla kvalita spánku zúčastněných jedinců sledována ve spánkové laboratoři.

U veteránů i dalších lidí vystavených náročným podmínkám s následnou posttraumatickou stresovou poruchou je tedy třeba soustředit se mimo jiné i na léčbu poruch spánku. Efektivita a kvalita spánku vykazovaly výraznou negativní korelaci se stupněm posttraumatické stresové poruchy.

(hak)

Zdroj: Insomnia Among Returning War Vets Is As Severe As Patients With Chronic Insomnia. American Academy of Sleep Medicine 2008 June. Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více