Prognóza kolorektálního karcinomu závisí více na hloubce invaze než na nálezu v uzlinách

15. 5. 2019

Na letošním sjezdu American Society of Clinical Oncology v Chicagu byla prezentována studie, která může změnit léčebný postup až u čtvrtiny pacientů s kolorektálním karcinomem a která mění pohled na současný systém stagingu tohoto zhoubného nádoru.

Na letošním sjezdu American Society of Clinical Oncology v Chicagu byla prezentována studie, která může změnit léčebný postup až u čtvrtiny pacientů s kolorektálním karcinomem a která mění pohled na současný systém stagingu tohoto zhoubného nádoru. Závěry studie ukazují, že výsledky přežití u pacientů s pozitivními uzlinami (stadium III) závisí mnohem více, než se dosud myslelo, také na hloubce invaze karcinomu do střevní stěny.

Čím silnější nádor, tím horší prognóza

Výsledky přežití závisí na tloušťce primárního nádoru uvnitř střevní stěny nebo za ní a také na negativitě nebo pozitivitě regionálních mízních uzlin. Pacienti s pozitivními uzlinami a zároveň s „tenkým“ primárním nádorem (tj. omezeným na střevní stěnu) jsou zařazeni do stadia III. Přesto, jak se ukázalo, mají lepší výsledky přežití než pacienti ve stadiu II s negativním nálezem v uzlinách, avšak s tlustým primárním nádorem, který již prorostl celou střevní stěnu.

Podle současné praxe většina pacientů ve stadiu III absolvuje po chirurgickém odstranění nádoru také adjuvantní chemoterapii. Pacienti ve stadiu II s negativními uzlinami chemoterapii většinou nepodstupují. Analýza provedená na základě dat z National Cancer Data Base (NCDB) však ukázala, že pacienti se třetím stadiem kolorektálního karcinomu omezeného na střevní stěnu, kteří neabsolvovali chemoterapii, měli lepší výsledky přežití než pacienti s druhým stadiem a silným primárním nádorem.

Autoři studie se proto domnívají, že doporučené postupy pro adjuvantní terapii v léčbě kolorektálního karcinomu budou potřebovat revizi na základě nových výsledků v dalších klinických studiích. Stejně tak bude nutné na molekulární úrovni lépe porozumět vztahům mezi schopností nádoru invadovat do střevní stěny a jeho schopností šířit se do regionálních lymfatických uzlin.

(vek)

Zdroj: Colorectal Cancer Guidelines, National Cancer Institute, získáno on-line na http://www.cancer.gov/newscenter/pressreleases/ColorectalGuidelinesASCO dne 16. 5. 2008Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se