-
Články
- Vzdělávání
- Časopisy
Top články
- Témata
- Kongresy
- Videa
- Podcasty
Nové podcasty
Reklama- Volná místa
Doporučené pozice
Reklama- Praxe
Neurologické komplikace pěnové skleroterapie
14. 5. 2019
V dubnovém vydání New England Journal of Medicine se objevila zajímavá diskuze na téma spojitosti skleroterapie varixů se vznikem neurologických komplikací.
V dubnovém vydání New England Journal of Medicine se objevila zajímavá diskuze na téma spojitosti skleroterapie varixů se vznikem neurologických komplikací. Nizozemští vědci v ní poukazují na fakt, že při pěnové sklerotizaci běžně dochází k mikroembolizaci pěnových částic. U pacientů s perzistujícím foramen ovale (PFO) mohou tyto mikroemboly způsobovat neurologické příznaky.Podnětem k diskuzi a dalšímu zkoumání byli dva pacienti – muž s tranzientními skotomy a žena, u které se objevila migrenózní ataka v přímé souvislosti s aplikací sklerotizační pěny. Následně bylo 33 pacientů podstoupivších skleroterapii během aplikace echokardiograficky monitorováno.
U všech pacientů se v rozmezí 45 sekund až 15 minut po aplikaci sklerotizační pěny do varixů podařilo prokázat přítomnost pěnových mikroembolů v pravé síni a komoře. U pěti pacientů byly mikroemboly detekovány i v levostranných srdečních oddílech. U žádného z nich se však neobjevily neurologické komplikace. Podrobné echokardiografické vyšetření těchto pacientů odhalilo u všech pravo-levý zkrat při PFO. Následné vyšetření u dvou iniciálních pacientů s neurologickými komplikacemi odhalilo stejný nález.
InzerceNálezy ukazují, že mikroembolizace pěnových částic při skleroterapii je častým fenoménem. Prevalence PFO v populaci je přibližně 26 procent. Vážné neurologické komplikace po aplikaci pěnové skleroterapie se objevují odhadem ve 2 procentech případů. To zcela koresponduje se závěrem analýzy nizozemských vědců.
V závěru článku autoři doporučují obzvláštní opatrnost při sklerotizaci varixů u pacientů se známým PFO. Pacienti, u kterých se po aplikaci skleroterapie objevily neurologické komplikace, by měli následně podstoupit echokardiografické vyšetření k vyloučení PFO.
Zdroj. N Engl J Med 2008;358 : 14.
(raf)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
KongresyOdborné události ze světa medicíny
23. 4.Konference Etické a právní aspekty péče o duševní zdraví se zaměřuje na klíčové dilema současné psyc...
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden- Praktické otázky a odpovědi spojené s očkováním proti spalničkám − aktuální update
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2026/8
- Mozkový úklid jako nový terapeutický cíl v neurologii
- Plastický chirurg Ondřej Měšťák: Spolupracujeme se všemi operačními obory
- Pražská urologická klinika slaví padesátiny a dnes je jedničkou v robotice
Přihlášení#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#Zapomenuté hesloZadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.
- Vzdělávání