Cukrovka je častým viníkem vaginálních infekcí. Jak se bránit?

25. 7. 2016

Svědění, pálení, výtok. Kvasinková infekce pochvy jednou za život postihne až 75 % žen, přičemž polovina žen trpí takzvanou vaginální mykózou opakovaně. Mezi nejčastější příčiny patří zvýšená hladina cukru v krvi způsobená diabetem.

Inzerce

Kvasinkovou infekci pochvy neboli vaginální mykózu nejčastěji způsobuje kvasinka Candida albicans. Kromě ní vyvolávají infekce pochvy ještě další druhy rodu Candida. Malé množství kvasinek běžně osidluje ústa i ženskou pochvu. Za normálních okolností nezpůsobují žádné obtíže. Při porušení křehké mikrobiální rovnováhy však může dojít k jejich přemnožení a vzniku nepříjemných stavů. Mezi rizikové faktory (kromě cukrovky) patří například i těhotenství, hormonální antikoncepce, léčba širokospektrými antibiotiky, nedostatečná intimní hygiena nebo nošení neprodyšného spodního prádla. V případě diabetu je na vině zvýšená hladina cukru v pochvě, která představuje ideální podmínky pro množení kandid.

Nepohoda v intimních partiích

Příznaky vaginální mykózy jsou celkem typické, mezi ty nejčastější patří:

  • zarudnutí pochvy a zevních rodidel,
  • bílý „tvarohovitý“ výtok,
  • svědění a otok zevních rodidel,
  • bolesti v podbřišku a při pohlavním styku,
  • pálení a řezání při močení.

Výtok má hustou konzistenci a mohou se v něm objevovat i hrudky. Bývá bez zápachu nebo naopak silně připomíná droždí. Vedle výtoku se mezi velkými a malými stydkými pysky objevují bělavé povlaky. Někdy ale výtok nemusí být vůbec přítomen a kvasinková infekce se projevuje „pouze“ zarudnutím a svěděním zevních rodidel. Obtíže se typicky objevují týden před menstruací, v jejím průběhu se zmírňují.

Jak se bránit 

Základem prevence kvasinkových infekcí je důsledná léčba cukrovky.

  • Dále je důležité nenosit spodní prádlo z umělých vláken, ideální jsou prodyšné materiály.
  • Pokud vyrážíte k vodě, nezůstávejte dlouho v mokrých plavkách.
  • Intimní partie utírejte vždy do čistého a suchého ručníku.
  • Vyhněte se používání deodorantů a parfémovaných přípravků, pro intimní hygienu jsou vhodná speciální mýdla.
  • V průběhu menstruace pravidelně vyměňujte tampóny i vložky.

Dodržováním těchto několika jednoduchých zásad významně snížíte riziko rozvoje kvasinkové infekce. V případě vzniku obtíží však co nejdříve navštivte svého gynekologa. Léčba vaginálních mykóz je většinou jednoduchá – spočívá v místní aplikaci antimykotik, tedy léků proti kvasinkové infekci. Nejčastěji se jedná o tablety, čípky, globule, masti nebo gely, které se aplikují do pochvy a na zevní rodidla. Neléčením zánětu riskujete opakování nepříjemného problému a vznik obtíží při pohlavním styku.

(holi)

Zdroje:
www.webmd.com
www.webmd.comKurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se