Buprenorfin a metadon – srovnání

15. 5. 2019

Popisovaná studie je předběžným výzkumem ke zjištění účinnosti buprenorfinu a metadonu při detoxifikační léčbě po zneužívání opiátů. Vzorek se skládal ze 123 uživatelů, kteří byli závislí pouze na opiátech nebo kteří byli závislí současně na opiátech a na benzodiazepinech.

Inzerce

Popisovaná studie je předběžným výzkumem ke zjištění účinnosti buprenorfinu a metadonu při detoxifikační léčbě po zneužívání opiátů. Vzorek se skládal ze 123 uživatelů, kteří byli závislí pouze na opiátech nebo kteří byli závislí současně na opiátech a na benzodiazepinech. Do studie byli zahrnuti uživatelé drogy, kteří byli závislí na metadonu v dávkách až 70 mg.

Detoxifikace probíhala na specializovaném pracovišti pro léčbu hospitalizovaných pacientů s drogovou závislostí. Závažnost abstinenčních příznaků byla hodnocena každý den pomocí stupnice SOWS (Short Opiate Withdrawal Scale). Bylo hodnoceno omezení závažnosti abstinenčních příznaků, pokračování v léčbě a dokončení léčby.

Detoxifikace buprenorfinem souvisela s méně závažnými abstinenčními příznaky u osob závislých na opiátech než v případě metadonu. Pacienti závislí na opiátech a zároveň benzodiazepinech uváděli méně závažné abstinenční příznaky při léčbě buprenorfinem než při léčbě metadonem, a když byli léčeni buprenorfinem, také s vyšší pravděpodobností dokončovali detoxifikaci.

(shmt)

Zdroj: Comparison of buprenorphine and methadone in the treatment of opiate withdrawal: possible advantages of buprenorphine for the treatment of opiate-benzodiazepine codependent patients? Reed L. J., Glasper A., de Wet C. J., Bearn J., Gossop M. Wickham Park House, South London & Maudsley NHS Trust, Bethlem Royal Hospital, Monks Orchard, Beckenham, Kent. J Clin Psychopharmacol. 2007 Apr; 27 (2): 188–92Kurzy Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Nemáte účet?  Registrujte se

Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

Nová funkce oznámení

všimli jsme si, že se zajímáte o obsah na našem webu. Využijte nové funkce zapnutí webových notifikací a nechte se informovat o nejnovějším obsahu.

Zjistit více

MIMOŘÁDNĚ Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP a další materiál. Vyplňte náš dotazník. Mapujte s námi, kde v ČR chybí OOPP.